17.1 Yükledim DDE Fiyasko bu nedir yardım edin

Hastanelere niye uğraşıp duruyoruz o zaman pardus koyacağız diye sizce?

bkz:

Zaman içinde yukarda bahsettiğim noktaya geliyoruz malesef. Linux kullanmak bohem bir işe dönüşüyor.
Bunu tabi değerlendirmek lazım. Bu da bir görüştür. Mlli kamu işletim sistemi diyorsak ve kamuda windows kullanılıyorsa milyonlarca lira döviz gidiyorsa. FATİH projesinde sırf pardus alternatifi masada diye mikrosoft 100 dolar başta çektiği fiyatı sıfırlıyorsa. Evet rakipiz.

pisi olsun, bsd olsun rtlinux olsun bu tarz şeyler özel amaçlı olabilir tabi. Ama bizim alanımız vatandaşın kullanacağı işletim sistemleri. Ve bu, tarayıcıdan ibaret malesef değil. Belki ilerde olur. (google denedi ama tutmadı)

1 Beğeni

hocam ben Tarihçi bir arkeoloğum. Bir işletim sistemini sırf milli diye kurup sonra içinde yok olmak istemiyorum. Benim gibi sözel zekada olan birileri de bilgisayar kullanmalı ki ben auto cad ve illüstrator ile çalışmak zorunda olan bir meslek dalını okudum. Milli ve resmi olan bir şeyin ülkedeki Tüm akademik kadroya hizmet edebiliyor olması gerekmez mi?

4 Beğeni

Ben aynı fikirdeyim de işte diğer bazı arkadaşlar aynı fikirde değil. tarayıcı yüklü ya otur yumurtanı ye diyorlar.

Kullanıcı dostu arayüzlere, şık tasarıma sahip bir işletim sistemine pek çok kişi sahip olmak ister. Tasarımıyla, görselliğiyle pürüzsüz ve hızlı bir tecrübe istenir, aranır, beklenir. Yaygın kullanım için bunlar gündeme gelecektir. Ben de bazı kritik noktalara temas etmiştim aslında ve çok özet olarak. Belki bir işletim sistemini kullanmaktan vazgeçirtecek bazı noktalar. Yaygın kullanım için kritik görülebilecek bazı noktalar…

Peki…

Son kullanıcı dediğimiz nedir? Belki çoğu yerde rutin işlerini görmekle iktifa eden kullanıcılardır diyebiliriz. Hadi bunu başlangıç için böyle kabul edelim, devamında kullanıcının birtakım farklı talepleri, arayışları söz konusu olacaktır. İnternet üzerinde arama yaparak sorun çözmek de bu sınıf kullanıcılar için muhtemel ve belki ilk başlarda düşünülecek bir şey. Bir yerde son kullanıcı, tecrübeli olanlarla temas kuracaktır. Herhalde bu, çoğu zaman böyle olmuştur. Sistem yetersizliği ise çok çeşitli şekillerde ele alınabilecek birşey. Kimin için, hangi sistem? Ne olmalıdır, ne olmasa iyi olur? Bu yolun ucu nereye çıkabilir?
__

Sualleri de muhtemel sorunları da çoğaltmak mümkün.

Bugün Pardus’un durduğu yer açısından meseleyi ele alacak olursak, büyük ve ticârî bir şirket olmadığını atlamamalıyız. Bu, eksikleri ve yanlışları dile getirmeyin demek değil. Synaptic için bile “profesyoneller için” eleştirisini yapıyorsak, belki bugün Pardus’un durduğu noktadan başka bir yerleri işaret ediyoruz. Aslında bu da konuşuldu. Yeni ve farklı şeyler, yani yazılımlar; mesela bir masaüstü yapılsın vb. Şunu gördük ki öyle bir irade galiba pek yok. Gerek de görülmüyor.

2 Beğeni