Acaba Pardus Windows Gibi İşimi Görür mü?

Selam Aleykum yeni üye oldum daha önceleri windows işletim sistemlerini kullanıyordum ihtiyaç gereği desek daha doğru olur.Ben oyun tasarımıyla uğraşıyorum Bunun için windwsun verdiği bazı araçlara ihtiyacım var.Tasarım ve kodlama bu işin temeli zaten(Unity,photoshop,visual stodio) gibi araçlara ihtiyacım var.Acaba bunları pardus da bulabilir miyim ve ayrıca siber güvenlik aracları (Kali Linux) olduğu gibi pardusda bula bilir miyim veya bu benzeri araçlar varmı.Çok konu açılmış konulara baktım ama ihityacım olanı bulamadım. Şimdiden TEŞEKKÜR EDERİM.

Aleykümselam, pardus linux tabanlı olduğu için Kali Linux üzerinden ulaştığınız çoğu aracı teknik olarak Pardus’ta da kullanabilirsiniz (Bazı araçlar için manuel kurulum yapmanız gerekebilir, Kali Linuz araçları hakkında detaylı bilgi sahibi değilim).

Bununla beraber belirttiğiniz diğer windows programların pek çoğunun ya linux sürümü mevcut veya muadil programları mevcut. Örneğin;

Visual Studio Linux sürümüne sahip.

Unity’nin web sitesindeki download bölümünde linux desteği olmamasına rağmen 2015 yılında test amaçlı linux’de kurulum yapma imkanı getirilmiş. Bu link üzerinden unity’i linux’e kurup çalıştırabilirsiniz.

Ek olarak unity alternatiflerine bu site üzerinden göz atabilirsiniz.

Photoshop için doğrudan bir linux sürümü mevcut değil, kullanabileceğiniz farklı alternatifler var. buradan 5 farklı seçeneği inceleyebilirsiniz.

Son olarak herhangi bir windows uygulumasını Linux üzerinde çalıştırmak için Wine olarak adlandırılan bir program mevcut. Bu program sayesinde windows uygulamalarını linux üzerinde çalıştırabilirsiniz.

Wine ile ilgili detaylı bilgi için,

pdf pardus kitabı var pardus sayfasında oradan faydalanabilirsiniz