Açılışta klavye FN tuşu neden aktif

Açılışta kullanıcı adı girdiğimiz ekranda kullanıcı adı ve şifresi girerken FN tuşu aktif. Bunu nasıl düzeltebilirim?

“Bilgisayar ayarları > klavye > sayısal tuş takımını başlangıçta etkinleştir” seçeneğinin tikini kaldırıp deneyin

1 Beğeni

FN tuşu bazı dizüstü bilgisayarlarda öntanımlı olarak etkin olmakta. Sizin sorununuz da benzeri olabilir mi? Eğer biliyorsanız BIOS ayarlarından bu seçenek genelde kapatılabilir oluyor, oradan değiştirmeyi deneyebilir misiniz?

1 Beğeni

Hiç düşünmemiştim. bir bakayım.

@gokhan @yavuz işe yaramadı, hala aynı. Örneğin L ye basıyorum 3 çıkıyor. BİOS ta yeri de yok. Neyse önemli de değil. Teşekkürler…

Bazen klavyede bir tuş basılı kaldığı zaman da benzer davranışlar olabiliyor. Fn tuşuna hızlı hızlı basıp biraz da olduğu yerde hafif hareket ettirerek deneyebilir misiniz? Bazen de tuşun altına yapışkan bir şey yapışırsa ya da zamanla tuş altında yağ vb. nedenle birikme olursa da benzer sorunlar olabilir.
Eğer yukarıdakiler işe yaramazsa şunlara da bakabilir misiniz: Cihazda başka işletim sistemi yüklü mü? Onlarda da aynı sorun devam ediyor mu?

“setxkbmap tr” komutunu deneyin başarılı olursa bu komutu ev dizininizdeki “.bashrc” dosyasının en altına yazıp kaydedin.

FN + NumLock problemi çözecektir.

3 Beğeni