Akıllı Tahta Açılışında PARDUS Görünmüyor

Linkteki komutlar hata veriyor, hata verirse uygulamam gereken komutu denedim o da olmadı. Ekran görüntüsü atayım.

Depo adresleriniz aşağıdaki gibimi kontrol ediniz.

sudo nano /etc/apt/sources.list

deb http://ftp.pardus.org.tr/etap yenikusak main contrib non-free
deb-src http://ftp.pardus.org.tr/etap yenikusak main contrib non-free

Başka bir tahtada grubcustomizer sorunsuz kuruldu ekran görüntüleri aşağıda.

Sorun yok gibi fakat başlangıçta grub menüsü açılmıyor. yukarıda da belirttiğim gibi bios ayarlarında CMS parametreleri kapalı ve güvenli başlatma devre dışı bırakılmış. Açılışta F7 tuşu ile boot menüsünden son sıradaki pardus’a tıklayınca ancak pardusa giriş yapabiliyorum. Bunu yapabilmek için derse giren her öğretmenin tahtaya klavye takması lazım. Çözüm önerilerinizi bekliyorum.

Saniyesi 0 bunu 15 yapın. Liste görünme süresi.

Çözüm önerinizi uyguladım, bir tahtada şu sorunla karşılaşınca saniyeyi tekrar 0 yaptım. Bu sorunu nasıl aşabiliriz?

Saniyeyi yükseltme adımını uyguladığım tahtalarda sorun çözülürken bir tahtada grub devreye girdikten sonra tahta ikiye bölünüp işletim sistemi seçme ekranından windows seçildikten sonra bu hata ekranı ile karşılaşıyorum. Teşekkürler…

Biosdan uefi seçeneğini enable yapıp tekrar denermisiniz?
Not:Enable ise disable yapın.

Öyle bir seçenek yok hocam

Canlı sistemde açıp fsck /dev/sdaX komutunu çalıştırıp yeniden sistemi açın.
Not: sdaX disklerin numarası sda1, sda2 …

dosya yöneticisinden Windows’un kurulu olduğu disk numarası hangisi ise onun numarasını yazıyorum sdaX bölümüne

Hepsini sırayla yazın.

Olmaz ise:
Canlı sistemde açıp yetkili olun ve aşağıdaki komutları sırayla çalıştırın:

sudo mount /dev/sdx? /mnt komutu ile sisteminizin kurulu olduğu bölümü bağlayınız. /sdx? yerine sisteminizin yüklü olduğu kendi disk bölümünüzü yanınız (sda2, sda3, sdf1 vb)

sudo mount --bind /dev /mnt/dev komutu ile gerekli olacak bölümü ekleyiniz.
sudo chroot /mnt komutuyla /mnt altında yetkili olarak işlem yapmamız sağlanacaktır.
sudo grub-mkconfig -o /boot/grub/grub.cfg

Hocam en iyisi pardus isosunu indir tamamen PARDUS kur en temizi grubla falan uğraşma çift sistem olduğunda alışılmış vindows kullanılmaya devam edilir.Onun için sadece PARDUS en iyi seçim

Hocam dediğiniz doğru haklısınız ben de sizin gibi düşünüyorum. Lakin hocaların daha önce hiç kullanmadıkları bir sistemi dikte edersem ters tepeceği kanısındayım. Zamanla ETAP’a geçişi gerçekleştireceğiz inşallah. Gayret gösteriyorum…

Windows’un açılmadığı tahtada fsck komutunu denedim bash komut yok dedi. Bu tahtada dikkatimi çeken şu

Boot menüde daha fazla bölüm gorunuyor. Gparted ekranıni da koydum zaten. Diğer tahtalarda bu kadar bölüm yok. Hata bundan olabilir mi? Diğer tahtalarda pardusun önünde 2 tane p4 yazan Windows bölümü var, bunda 3 tane var.

Bu sağlıklı çalışan tahtanın boot ekranı

Bu da sıkıntının olduğu tahta, yani bir önceki mesajımda gparted görüntüsünü verdiğim tahta

Sıkıntılı tahtanın gparted görüntüsü normal çalışan tahtalar ile tamamen aynı, sadece bios boot ekranları farklı.
Windows’un açılmaması bunla alakalı olabilir mi acaba? fsck çalışmaz ise yapmamı istediğiniz diğer önerinizi tam anlayamadım açıkçası

Sorun hala devam ediyor mu?

Evet bir tahtada bu problem var, Windows açılmıyor. Yukarıda paylaştığım siyah ekrandaki hata çıkıyor.

Pardusun başlangıçta görünmemesi sorununu Kaan beyin grubcustomizer deki saniye ayarı önerisi sayesinde hallettim.

Hocam çözümü bulamadım fakat öğretmenler ETAP sürümünde exe uzantılı programlarını “Wine” ile çalıştıramazlar mı?

Açabilirler tabi, fakat direkt yeni sistem dayatmak istemiyorum. Yumuşak bi geçiş olsun. Bu süreçte kendimi geliştirmeliyim ki sorunlarına müdahale edebileyim. Ufak tefek herşeyle sizleri meşgul etmek istemiyorum.

2 Beğeni