Akıllı Tahtanın Açılışında Öntanımlı Olarak ETAP'ın Olması

Bahsettiğim gibi okuldaki tüm tahtalara ETAP’ı kurup güncelledim. Bildiğiniz gibi tahta açılırken ekran ikiye bölünüyor ve kullanıcının bir işletim sistemi seçmesi bekleniyor. Eğer hiçbir sistem seçilmezse 15 sn içinde ön tanımlı olarak Windows açılıyor.

http://www.pardus.org.tr/uploads/default/original/1X/3db2b70f8564b31992eb913fb50c0d0491af189a.jpg

Hiçbir işletim sistemi seçilmediğinde ön tanımlı olarak Pardus ETAP’a giriş yapılmasını nasıl ayarlayabilirim?
Saygılar

Grub Customizer Kurulumu - Yeni Başlayanlar - Pardus Forumları - TÜBİTAK ULAKBİM linkinden faydalanabilirsiniz.

Merhaba;
Grub Customizer kurmadan da yapabilirsin.

sudo nano /etc/default/grub (grub dosyasını aç)
GRUB_DEFAULT=0 (burdaki değeri açılışta hangi sıradakini istiyorsan onunla değiştir. Sıralama 0’dan başlar. Mesela sende ETAP üstten 3. sıradaysa 2 olacak…)
sonra kayd edip çıkınız.
ve “update-grub” komutunu çalıştırıp, grub.cfg dosyasını ayarlamasını sağlayın.

Selam eder, muvaffakiyetiniz için dua ederiz.

pardus’u en son kurduğunuzda pardus ön tanımlı olur.

/usr/share/eta-coser in altında config.ini var hocam orayı düzenleyeceksiniz.

[eta-coser]
Start=Windows
Time=15

1 Beğeni

Etap ı Windows tan sonra kurdum da açılışta ekran ikiye bölünüyor Pardus ve Windows arasında bir seçim yapılması isteniyor, eğer 15sn icinde seçim yapılmaz ise Windows açılıyor. Bu bir sorun değil tabi ama dedim ki bi öğretmen seçim yapmaz ise Pardus açılsın, böylece kullanımı artsın.
Arkadaşların bahsettiği yöntemi pazartesi deneyebilecegim artık, teşekkürler saygılar

Kaan beyin verdiği linkteki kurulumu yaptım, customizer kuruldu fakat çökme işlemi gerçekleşti ve customizer açılmadı. Yazılım yöneticisinden customizer sildim, aynı komutlarla tekrar kurmayı denedim. Uçbirimde hiçbir hata ile karsilasmadim ama bir türlü kurulamadı. Update upgrade architrcture v.s. hata vermedi ama kurulmadıda.

Ali Koca beyin bahsettiği yöntemi denedim, uç birim ekranında ilkel bir metin düzenleyici açıldı ne yaptıysam default kısmını değiştiremedim, daha doğrusu değiştirip kayıt edemedim.

Yunus emre hocamın dediği dosyayı buldum oraya baş harfi büyük şekilde Pardus yazdım (çünkü burada baş harfi büyük Windows yazıyordu) ama kayıt etmeme izin vermedi, sanırım root yetkisi lazım (emin değilim öyle tahmin ediyorum).

Yani beceremedim, sanırım sıkıntı şu ki bana 0 seviyeye göre anlatmanız gerekiyor arkadaşlar, Pardus bilgi seviyem çok az olduğu için dediklerinizi yaparken karşılaştığım sorunları aşamıyorum. Yarın tekrar deneyecem artık :slight_smile:

Merhabalar;
Evvela şunu ifade edeyim: Burada hepimiz arkadaşız ve birbirimize yardım etmeye çalışıyoruz. 0 seviye diye bir şey yok. :slight_smile:

Muhtemelen erişim yetkiniz yok.
Ya baştan : “sudo su” komutunu kullanarak ve yönetici şifresini de girerek aşağdaki komutları önünde sudo olmadan kullanabilirsiniz. Promt $ dan # şekline dönmüş olmalı.
Veya direk aşağdaki komutları girebilirsiniz.
sudo nano /etc/default/grub
sudo update-grub
İlk seferde yine sudo yetkisine sahip olan kullanıcının şifresini girmenizi ister.

Yine sorun olursa, çekinmeden yazın. Arkadaşlar yardıma koşarlar.

Selamlar.