AMD Radeon R5 M430 + İntel Ayarları Nasıl Yapılmalı?

Merhaba arkadaşlar,
Benim Pardus kurduğum dizüstü cihazımda onboard ve harici ekran kartı var. AMD Radeon R5 M430 ekran kartını Pardus kullanmıyor. Onboard kullanıyor ve cihazın tam performansını alamıyorum. Acaba Pardus ile sürücüleri kuruldu mu kurulmadı mı kontrol edip nasıl kurabilirim kurulmamışsa veya kurulmuşsa da nasıl birincil ekran kartını nasıl değiştirebilirim. Ben daha önceleri bu ekran kartı yüzünden kaç kez Pardus kurdum hatırlamıyorum. Yani kuruyorum bi reset atıyorum hop artık Pardus açılmıyor. Bu gibi bir sorun yaşamak istemiyorum. Mesa sürücüleri kurulu geliyor galiba Pardus’ta ama benim radeon Pardus açılırken hata veriyor zaten. Hatayı tam hatırlamıyorum ama ekran kartını tanımıyor onu biliyorum. Siz değerli uzmanlardan yardımlarınızı bekliyorum.

Suruculeri kurulu degil. AMD 'nin driver listesinde ekran kartinin linux surumu yok.

Aynen hocam ama Ubuntu Forumlarını falan gezdim de orda arkadaşlar M330 aynı mimariye sahip diyerek sürücü kuran arkadaşa bişey olmaz demişler ama mesa 17 den bahsediyorlardı yani. Pardus ta mesa kaç sürümünde bilmiyorum.

glxinfo |grep "OpenGL version"

ya da

glxinfo |grep "version"

ile görebilirsiniz.

Overclock icin masaustu driverlari notebooklara yukleniyor ve sikinti cikartmiyor ama sen bilirsin. 2xx serinin linux versiyonu vardi. Denemeye deger, mimari farki yok denilecek kadar az ise performansinda iyi olur. AMD yazilim konusunda directx haric hep geriden gelir veya yazilim eksik olur. Ama son zamanlarda yazilim konusunda gelismeler var. Ayrica 4xx serisi kullanan macbook lar var. Onlarin driverlarini arastir.

AMD sürücüsünü indirdim anlatıldığı şekilde yüklemeye çalışacaktım ki; daha ilk adım kabuk betiği için sudo sh xxxxx.run komutununda
Detected X Server version 'XServer _64a' is not supported. Supported versions are X.Org 6.9 or later, up to XServer 1.10
şeklinde bir hata veriyor. Sürücüleri kurup deneyemedim.

bende aynı durumdayım yardımlarınızı bekliyoruz