Aniden bilgisayarın donması

Geçtiğimiz günlerde Firefox ESR üzerinden internette gezinirken bilgisayar aniden dondu. Başta farenin pili bitti sandım fakat klavyeyi de kullanamayınca farkettim. Yaptığım herhangi ağır bir işlem yoktu. Bilgisayar ısınmamıştı. Fan sesi normal seviyeden, her zamanki gibi duyulmuyordu. Kısaca bilgisayarın zorlandığı bir durum söz konusu değildi. Bir müddet bekledim, biraz dolandım, geri geldim. Durum hala aynı. Bilgisayarı güç gdüğmesinden kapatmaktan başka çare bulamadım. Aradan bir iki gün geçti, dün kod yazarken aynı şekilde yine dondu. Yine bir zorlama yoktu, SublimeText üzerinden kod yazıyor, Firefox ESR üzerinden de kaynaklara bakıyordum. Yine bekledim, sonuç aynı. Yine güç düğmesi ile kapattım. Pek bilgim yok fakat öyle sanıyorum ki mesele Pardus ile alakalı. Olmaya da bilir tabi. Bu yüzden geri bildirim yapmak istedim. Neden olmuş olabileceği hakkında fikrim yok. Merak ettiğiniz durumlar olursa cevaplamaya çalışırım.

1 Beğeni

Bilgisayarın aşırı ısındığına şimdiye kadar hiç şahit olmadım diyebilirim. Pek oyun falan oynamıyorum. Kullandığım programlar da zorlayacak türden değil. Fakat bir ara oynadığım bir oyunda bilgisayar bir miktar zorlanıyordu herhalde. Ve fanda bu durumlarda çalışıyordu. Oyunu Pardus’u yükledikten sonra da oynadım, bilgisayar bir nebze ısındı, fan da çalışıyordu. Isıyı hiç ölçmedim, elimde kontrol etmiştim. Fakat sorunun bu olduğunu zannetmiyorum.

1 Beğeni

Firefox Tarayıcısını resetleyin. Yavaş çalışıyorsa tabii.

1 Beğeni

Normal işlemlerde bir yavaşlık hissetmedim.

1 Beğeni

Firefox’u açtığımda uzun süre ekrana düşmüyor, geç açılıyordu. Hatta açılırken bilgisayar kasasından tuhaf sesler geliyordu. Resetleyince düzeldi. Belki eklenti veya temadan kaynaklanmıştır. Resetleme sizde de işe yarar belki.

1 Beğeni

Firefox ile ilgili herhangi bir sıkıntım yok ki :smile: Bir ara bende de yavaşlık olmuştu, yanlış hatırlamıyorsam eklenti kaynaklı. O zaman ben de resetleyerek düzeltmiştim, fakat şu an gayet hızlı çalışıyor. Herhangi bir yavaşlık söz konusu değil, en azından ben hissetmedim. Hissedilmeyecek durumdaki şeyler de öenmli değil.

İlk mesajda her iki donmada da firefox açıktı, açık olduğu için yazdım. fakat problemin firefox kaynaklı olduğunu düşünmüyorum. Hatta bana kalırsa sonradan kurulmuş uygulamalarla ilgili bir şey değil. Zaten bu donmalarda firefox ile bir işlem yapıp ardından olan olaylar değil. Sayfa açık, metin okuyorum, yenileme dahi yapılmadı. Aniden dondu.

1 Beğeni
  1. Mesaj daki olayın aynısı benimde başıma geldi üstelik sadece Firefox açıktı hiç bir program açık değil. Laptopu güç düğmesinden kapatmak zorunda kaldım
1 Beğeni

İlk kullanmaya başladığımda 2 defa bana da olmuştu. Sonra düzeldi sandım, bugün yine 2 defa oldu. Donma sorununun çözümü var mı?

1 Beğeni

bilgisayarın aniden donmasına bir çözüm yokmu. laptobu güç düğmesi ile açıp kapatmak zorunda kalıyorum hard diske zarar vermeseydik.
film izlerken internette gezinirken bir anda bilgisayar donuyor fare klavye hiç bir şey çalışmıyor. (xfce 17 Kurulu )
windowsta ctrl + alt + delete yaparak bilgisayarı yeniden başlata biliyorduk burada klavye maus hiç bir sey çalışmıyor.
bilgisayarım eski falanda degil ( i5 5200u - 4gb ram, 2gb ekran kartı )
daha önce kurumsal 5 de kullandım hiç bu durmla karşılaşmamıştım.

2 Beğeni

Bende de hala ara ara oluyor

1 Beğeni

Bilgisayarın aniden donması sorunu,
genelde ekran kartı uyumsuzluğundan kaynaklanıyor,
bu sorun, tüm Linux dağıtımlarında tekrarlanabilir,
Ubuntu wiki sayfalarında ekran kartı yapılanmaları ile ilgili
geniş bilgi içeren makale var ; Ekran kartları - Ubuntu Türkiye Wiki
bu sorunun sadece Pardus da olmadığını tekrarlamak gerekli,
bir bilgisayarın Pardus ile ekran kartı kaynaklı donma olayı,
diğer Linux dağıtımlarında ayni şekilde yaşanacaktır.

1 Beğeni

Anladığım kadarıyla bir bilgisayarda ekran kartından ötürü Pardus’ta donma oluyorsa diğer dağıtımlarda da oluyordur diyorsunuz.
Uzun bir süre Ubuntu kullanmıştım fakat hiç böyle bir donma yaşamamıştım. O zaman bendeki bu olay ekran kartından ötürü değil demek olur mu?

1 Beğeni

Haaklısınız " galiba,
Ubuntu dağıtımında " driver-manager " sahipli sürücü kurulumunda,
yeni kullanıcıya kolaylık sağlıyor,
sahipli sürücüler de büyük oranda donma problemini önlüyor.
Birçok Linux dağıtımı öntanımlı olarak " açık kaynak " sürücüleri kullanıyor
Debian da öyle Pardus da Ubuntu da,
açık kaynak ekran kartı sürücüler genelde sorun çıkarmıyor,
ama sorun çıktığında (donma problemi gibi) sahipli sürücüler yüklendiğinde,
her zaman olmasa da donma problemi yaşanmıyor,
bu sebeplerden sorunun sadece Linux Pardus ile alakalı olmadığını,
belirtmek istedim.

1 Beğeni

Anladım, teşekkür ederim. Peki bu donma probleminin ekran artından olup olmadığını nasıl anlayabiliriz. Ona göre yükleyeyim ekran kartı sürücüsünü.

1 Beğeni

Hocam peki bu sahipli sürücü tam olarak ne oluyor?

Benim ekran kartım " NVIDIA Corporation "firması tarfaından üretilen,
ürün: C61 [GeForce 7025 / nForce 630a]
ekran kartımın ne olduğunu bulmak için
Pardus menü-donatılar-uçbirim seçkesinden,
uçbirimi açıyorum ve " sudo lshw -C video " komutu yürüterek,
ekran kartımın marka ve modelini buluyorum.

Nvidia şirketi bu ekran kartının Linux ile kullanılması için,
sürücü yazmış, bu sürücüye " sahipli sürücü " diyorlar,
sahibi Nvidia şirketi.

Ayni ekran kartı için Linux geliştiricileri de sürücü yapıyorlar,
genelde Linux bu sürücüyü kullanır ( açık kaynak sürücüler )
Bilgisayar kullanırken bir sorun olursa, sahipli sürücüye geçeriz…

Konu hakkında Ubuntu wiki de geniş açıklama var ; Ekran kartları - Ubuntu Türkiye Wiki