Anket: Hangi tuş/karakter en kolayı

Merhabalar,

türkçe klavye kullanmadığım için deneyimim çok zayıf. Bu sebeten dolayı bu anketi dolduran bir iki kişi olursa sevinirim. Katılanlara şimdiden teşekkürler :slight_smile:.

önbilgi:
“Işaretleme dillerinde” (mesela markdown) “özel semboller” bulunur. Bu semboller çevrelediği karakterleri/satırları farklı biçimlendirmek veya farklı işlemek için kullanılır.

Benim merak ettiğim, ve bu anketin konusu şu:
Aşağıdaki karakterlerden (tuş kombinasyonlarından) hangisi, türkçe klavyelerde en kolay yazılabilir? Yada listede yokmu?

•    ·    (orta-nokta; AltGr+ç)
  •    `    (aksan-işareti; AltGr+#)
  •        (endash; AltGr±)
  •    *    (yıldız)
  •    /    (eğik)
  •    ~    (tilde)
  •        (apostrof, kesme)
  •    ;    (noktalı-virgül)
  •    ^    (inceltme-işareti)
  •    … başka bir tuş

0 oylayanlar

Not:   Seçeneklerde belirttiğim tuş kombinasyonları ve isimleri doğru olmayabilir!

Saygılar ve Teşekkürler

2 Beğeni

* karakteri hem alfabetik tuş takımının üstünde, hem numerik tuş takımının üstünde bulunuyor. Ayrıca başka bir tuşla kombine etmeden (Shift, Alt Gr vs.) tek dokunuşla çalışıyor. Bu yüzden erişimi daha rahat ve hızlı olur diye düşünüyorum. Dizüstü bilgisayar klavyelerinde de bu saydıklarım geçerli.

3 Beğeni

@ggurbet,

bu cevap gerçekten yardımcı oldu.

@ogretMAN

Estağfurullah efendim. Açıklama getirme nezaketinizden dolayı ben teşekkür ederim :wink:

Vakit ayırdığınız için teşekkürler

1 Beğeni

Kardeş telefonumdan konuyu okuyordum, ekranı yukarı kaydırayım derken tilde karakterini işaretlemişim, kusura bakmayın

2 Beğeni

Konu dışı gibi olacak ama, oy verdikten sorna Sonuçları Gizle butonuna tıklayıp oyunuzu değiştirebilirsiniz.

2 Beğeni