Asus X556U Pardus KDE 5 USB'den yükleme sorunu

Merhabalar. Asus Laptop’umun Bios ayarlarını hem pardus forum hem de linux forumlarındaki gibi düzenliyorum ancak bir sıkıntı var. Usb den okuma yapmıyor. Security ve hızlı başlangıç engellense dahi. Usb 1. sırada. Win 10 boot etmezsem açılmıyor. Usb de error veriyor.Bana usb format programı önerebilir misiniz? Bir de cd den mi denemeliyim? İnada bindi yükleyeceğim :blush:

Rufus, Unetbootin tercih edebilirsiniz. DVD’den de deneyebilirsiniz. Daha sonra sorunun devam edip etmediği hakkında bilgi verebilir misiniz?

usta rufus ile yaz isoları usbye kesin boot olur :smiley:

Aslında açıklamam eksik olmuş. Önce orjinal win10 yanına Kali kurdum. Usb den okudu. Security ve boot ayarlarından sonra… Daha sonra Grub’u yanlış yere kurduğumu fark ettim. Win10 çalışmadı. Boot önceliğini win10 yaptım hızlı başlangıçla win10 çalıştı. Kali de çalışıyordu ama grub önceliğini boot ayarlarında sağlayınca.Sonra tekrar yüklemeyi düşündüm. Çünkü grubtan yalnız kali çalışıyordu. Kali’yi yani linux u silme yöntemi buldum. Grub ta gider diye easybcd yükledim. Birinin lafını dinleyerek :slight_smile: hata yaptım yani. Şimdi grub hatasını almıyorum fakat boot ayarlarını düzelttiğim için. Grub bir yerlerde duruyor. Usb den pardus yüklemeye karar verdim. Hata ekranı çıktı grub rescue yazısıyla birlikte. Şimdi Kali’yi tekrar yüklemeye çalışacağım. Grubu düzeltmek için. Sizce başka bir çözüm var mıdır? Şunu da düşündüm. Acaba pardus indirme sırasında eksik mi indi. Çünkü söylediğiniz programları kullandım. Yine aynı sonuç usb okumuyor.win10 başlatıyor ayarları yapsam bile.Teşekkürler.

USB den okumamasının sebebi grub hatasıymış. Gönderdiğim linkte mbrfix adlı dosyayı cmd ile çalıştırınca grub silindi. Lİnux’u da manuel sildim. Yani linux kurduğum yeri D 'yi biçimlendirdim. Wİndows10 sorunsuz çalıştı. Şu an pardusu sorunsuz kurdum ve ilk yorumumu yapıyorum :slight_smile:

Sorun yaşayanlar için link atıyorum.Grub tamamen silinecektir. Video

İyi Çalışmalar…