Bios Yazılımı düşünülüyor mu?

Bios yazılımı ve Pardus Mobil sürümü düşünülüyor mu?

1 Beğeni

Bios yazılımını laptop üreticisi sağlar.

Pardus ise Linux tabanlı bir işletim sistemidir.

2 Beğeni

Değiştirilemez mi neden değiştirmek yazılımcılarımızın aklına gelmez sıradan bir bilgisayarda denenemez mi?
Bios bizim kontrolümüzde olmadıktan sonra işlemci bizim olmadıktan sonra işletim sistemi bizim olsa ne olacak Bios nihayetinde bir yazılım İşlemcideki yazılım Bios başkasının olunca istediği sistemi kilitlleyemez mi?IO zaman yine başkasına muhtaç oluyoruz.Bu neye benziyor Uçağın motorunu dışardan alıp kasasını burada yaparak uçağım var demeye benziyor.Pardus Mühendislerinin bu konuya eğileceklerini zannediyorum.

1 Beğeni

Bios, Basic Input Output System(Basit veri giriş çıkış sistemi) anlamına gelen, anakart üreticisi tarafından sağlanan, bilgisayarın boot ayarlarını, hard disk çalışma biçimini, overclock gibi meselelerini değiştirip düzenlemeye yarar.

Tekrar söyleyeyim. Pardus bir işletim sistemi. Bios ise anakart üreticisinin kullanıcıya anakart üzerindeki cihazlar konusunda bilgi verme veya basit değişiklikler yapma olanağı sağlaması için hazırladığı basit bir yazılımdır.

Yani bios yazmak için anakart üreticisi olmanız gerek. Ve bios zannettiğiniz gibi bir işletim sisteminden çok çok daha mühim bir şey değildir.

Selamlar.

5 Beğeni