Boş kağıt çıkması

Merhabalar,
Hastanemizde Kyocera, Xerox ve Canon markalarda yazıcılar kullanılmakta. Windows makineden çıktı aldığımızda (örneğin 3 sayfa) dökümanı tam olarak vermekte fakat aynı dökümanı Pardus işletim sisteminde yazdırdığımızda fazladan 1 adet (toplam 4) boş çıktı vermekte. PDF türünü değiştirip farklı formatlarda denediğimizde Türkçe karakter sorunu ortaya çıkmıştı fakat boş sayfa vermemekteydi. Sorunu yaşayan, önerisi olan var mıdır?

Bol özgür günler.

belgenizi hastane programındanmı yazdırıyorsunuz yoksa libreofisden mi yazdırıyorsunuz?

1 Beğeni

Eğer yazdırmak istediğiniz dosya MS Ofis’te oluşturulmuş ise; LibreOffice ile açıldığında değişik sebeplerden dolayı sayfa ayarları uyuşmayabiliyor ve boş ta olsa +1 sayfaya taşabiliyor. Önce sayfa önizlemeden bakın sonra yazılacak sayfaları elle girin.
Büyük ihtimalle LibreOffice’i Windows’a kurup ilgili dosyayı LibreOffice ile açtığınızda da aynı sorun olur ki bu durum işletim sisteminden bağımsızdır.
Bu sorun sürekli devam ederse MS Ofis ile benzerliği ve uyumu daha yüksek olarak bildiğim (tecrübelerim yeterli olmayabilir) WPS Office’yi deneyebilirsiniz.
Genel olarak bu durum aynı formattaki dosyaları açan alternatif yazılımlar için de geçerlidir.

@kaan Hastane programı üzerinden (PDF)
@HaYaLDiR Yazdırmak istediğim doküman PDF biçiminde, önizleme yaptığımda örnek 2 sayfalık olarak görünüyor ve 2 sayfa da dolu. Fakat çıktı aldığımda +1 olarak toplam 3 sayfa (1 sayfası boş) olarak çıkmakta. Windows makinemde aynı PDF 2 sayfa olarak çıkmakta. Windows makinemde de LibreOffice kullanıyorum ve bu sorunu gerçekleştirmiyor. Sorunsuz çalışıyor yani.

aynı belgeyi farklı bir yazıcıdan çıkartmak istediğinizde de aynı şekilde mi davranıyor. fazladan bir sayfa daha mı çıkartıyor. son sayfamı boş çıkıyor?
yazıcıların güncel sürücülerini yükledinizmi?

@kaan aynı belgeyi farklı yazıcıdan çıkarttığımda +1 boş çıktı veriyor, son sayfa boş çıkmakta. Kütüphane üstündeki sürücüler kurulu. Yazıcı kurulumunu CUPS’tan yapmaktayım. Windows makinede aydı dosya hatasız çıkmakta.

Yazıcınız usb ile mi bağlı? Yazıcıyı ağa dahil ederek, ağ yazıcısı şeklinde tanıtıp deneme yapabilme imkanınız varmı acaba?

Ekleme: Marka model girişi yaparken Generic - Generic Text Only Printer şeklinde yükleyip deneyebilirmisiniz?

Sorunum çözüldü. KHB iso ile hastane güncellendi ve sorun giderildi. Kamu 5.1 sürümünden dolayıydı galiba sıkıntım. Şimdi her şey yolunda…