Busybox built-in shell hatası (initramfs) - Pardus 17.1

Arkadaslar Pardus’u dun laptopa (Macbook Air 13" 2011) yukledim, acmaya calisinca karsima soyle bir hata cikti:

(Orjinel hatayi kaydetmedigim icin, cozumu buldugum internet sayfasindan ayni sorunla karsilasan birnin kopyasini aldim, bu sahis ubuntuda ayni hatayla karsilasti anlasilan)

"Busybox v1.21.1 (ubuntu 1:1.21.0-1ubuntu) built-in shell (ash)
Enter ‘help’ for a list of built-in commands.

(initramfs)"

Benim icin cozum suydu:

Sistemin yeniden baslattim, Grub menusune geldigimde Pardus baslatma secenegi ustunde e tusuna bastim. O alanda quiet ve splash kelimelerini silip yerine rootdelay=90 yazdim. CTRL+X ile sistemi baslattim. Pardus isletim sistemini bu sekilde acabildim.

Bunu yaptim ama tam olarak ne yaptim ve bunu neden yapmam gerekti bilmiyorum… Fikri olan varmi?

** Yurtdisinda yasadigim icin Turkce klavye kullanmiyorum :slight_smile:

2 Beğeni

Çekirdeği yani linux u boot ederken macbook un o cihazına özel bir durum olan hardware registerlarının file system den önce intialize olmasından kaynaklı donanımsal bir geri tepmedir.

2 Beğeni

Nasıl böyle bir çıkarımda bulundunuz bilmiyorum ama buradaki hatanın registerlar ile hiçbir alakası yok. linux - What's the point of rootwait/rootdelay? - Unix & Linux Stack Exchange

Çözümün rootdelay ile sağlanması arızanın temelinin direk o olması anlamına gelmiyor sayın bilgili beyefendi. Ama yine de teşekkürler.