Casper c900 7700

Merhaba arkadaşlar
Milli Pardus işletim sistemimizi kurmak istiyorum lakin sizin gibi usta değilim

Lakin laptop bios üzeri USB tanitamiyorum
Yukleyebilirsem ekran kartı vs hepsini güncelleyebilir miyim

iso kalıp dosyasını dvd ye yakarak yükleyebilirsiniz.

1 Beğeni

Linux sürücülerini otamatik kuracaktır. Kurulumdan sonra extra bir güncelleme yapmana gerek olmayacak. sistem açıldıktan bir kaç dakka sonra sana güncelleştirmeler var yüklensin mi diye soracak zaten. Nadiren donanımını tanımayabilir bu durumlarda bu forum üzerinden yardım alabilirsin.

Usb belleğe pardusu yazdırdıktan sonra kurulumu bios üzerinden başlatmak için.Bilgisayarı kapatın usb belleği takın daha sonra bilgisayarı açma tuşuna basın. bilgisayar açılırken bios dizinine girmeniz gerekmekte bunun için her bilgisayar marka ve modelde farklı bir tuş vardır. bu tuşlar genelde ESC, F2, Del tuşlarıdır. bailgisayar açılırken ekranda alt kısımda biosa girmek için şu tuşa basın diye yazar. o tuşa basarak bios ekranına girmen gerekiyor. bios ekranında ayarlardan usb bellekten açılış yapması için boot menüsü altında bir sıralama olacak o sıralamadan usbyi başa çekmen gerekiyor alttaki videodan yararlana bilirsin:

ve sonraki adımlar içinde:

1 Beğeni

Peki üstat bu özellikteki PC ye hangi sürüm tavsiye edersiniz

Pardus yükleyince driver otomatik tanır mı günceller mi

Bir casper kullanıcısı olarak yazıyorum muhtemelen fn tuşlarının sapıtması ve touchpad sorunu ve ekran kartının tanınmaması gibi sorunlar yaşıyacaksınız öncelikle

touchpad sorununu bu linkteki anlatım ile çözebilirsiniz

ekran kartı tanımama ve fn tuşları için şu anda bir çözüm yok (ben ubuntu yükleyerek çözdüm)
onun dışında deepin versiyonunu kurmanızı tavsiye ederim mac os a çok benzer ve arayüzü çok basit

Bende Casper kullanicisiyim herhangi bir sorun yaşamadım. Tek yasadigim sorun fn+f2 ile kurulumda wifi açmak zorunda olmam ön tanımlı olarak wifi kapali oluyor.

Windows kullanirken bir sorunum vardi benim ekran parlaklığı ayarlanmiyordu. Forumlarda cok tartisilan çözüm bulunamayan bu sorunum pardus ile çözüldü. Pardus tüm donanimi mi ilk yuklememde otomatik tanidi ve parlaklık ayarimda sorunsuz.

Ubuntu ve diğer linux dağıtımlarınıda denedim bence en iyisi ve en kararlı çalışanı Pardus.

Pardus politikası veri güvenliği sağlamak için her zaman en kararlı sürümleri depolarda bulunduruyor. Sistemde taş gibi oluyor.

Peki bios üzeri USB içi n nasıl bir ayar yaptın rica etsem yazar miisn
Yükleyince sürücüler otomatik yükler mı ekran kartı vs

bilgisayarı açma tuşuna basarak açıp ESC tuşuna sürekli bastığımda bir menü açılıyor. o menüden USB belleğimi seçiyorum ve kurulum başlıyor. eğer olmazsa F2 tuşuna sürekli basarak biosa girip orda boot sekmesinin altında boot order var o kısımda first boot USB olarak ayarlayın yada usb belleğinizi ilk sıraya taşıyın.

USB Belleğinize Pardus kalıp dosyasını yazdırmak için aşağıdaki konuda anlatılanları uygulayın:

Windows 10 yanına kurmak isterseniz aşağıdaki konudan yararlanabilirsiniz:

2 Beğeni

maalesef bios yazdığınız gibi cıkmadı …
görüntüleri yukarıda atmıştım silinmediyse…
bi türlü usb ye geçemedim.

1 Beğeni

Biosun ekran görüntüsünü gonderirseniz yardımcı olabilirim. Her biosda ayarlar farklı oluyor

2 Beğeni

ustalar,

şimdi yükledim sağ olun…

**lakin ben ndivia gibi donanımların programsal güncellemelerini burdan nasıl yapabilirim ? **

** film izleyeceğim vakit ndivia ekran kartı üzerinden izlemek istiyorum görüntü daha güzel oluyor…nasıl ayarlayabilirim**

1 Beğeni

aşağıdaki linkte anlatılanları uygulayınız.

1 Beğeni

Bu konu son cevaptan 30 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.