Casper n360 pardus yükleme sorunu

merhaba benim casper N360 marka 2 si bir arada bir bilgisayarım var. buna pardus yüklemek istedim fakat yüklerken windowsu ve windows ön yükleyicisini sildim. şimdi pardus yüklemeye çalışırken grub önyükleyicisi yüklenemiyor diye bir hata veriyor. çözümü var mıdır?

Geri dön butonuna basarak bu adımı atlayınız. [NASIL] EFI Sistemler İçin Grub Onarma ve Windows Bulma linkini inceleyebilirsiniz.

Bu verdiğiniz linkte yazan programların hepsi .deb uzantılı yani linux üzerinden çalışacak şekilde herhalde. Ama benim bilgisayarda şu an hiçbir işletim sistemi yok. pardusu sıfırdan kurmaya çalışıyorum ama grub kurulamadı hatası veriyor. sonrasında bu adımı atlıyorum fakat bilgisayarda hiçbir işletim sisteminin önyükleyicisi bulunmadığından pardus bile açılmıyor. Bilgisayarımın başlangıcında siyah bir ekran çıkıyor.Şu an sıfırdan windows dahi kuramıyorum. canlı sistemden mi yapmam gerekir dediklerinizi

Ben kendi sistemimi canlı sistemden yapmıştım oldu. Ama sizinkini bilmem.

Herkese teşekkürler. Casper’a mail atmıştım ve bana yapılan geri dönüşte bu şekilde bir yükleme yapılamayacağı yazıyordu. Bu tür cihazlarda sadece windows kurulumu yapılabiliyor ve dilenirse windowsla beraber linuxte kurulabiliyormuş. Bende bütün denemelerime rağmen başarılı olamadım ve vazgeçtim. en sonunda 32 bitlik windows 10 kurmayı başarabildim yine de teşekkürler.

Grub onarımı için yapılmış işletim sistemi var. Usb ye kuruyoruz ve format atar gibi live olarak açıyoruz otomatik başlıyor işlem. Türkçe olduğu için kolayca halledebilirsiniz. İsmini hatırlayamadım ama internette mevcut.

bendede vardı anakart yandı casper 690 tl istedi

Arkadaşlar yapmayın Allah aşkına. Windows kurulan her cihaza Pardus kurulabilir. Cihazınız açılmamışsa şayet el ile efi dosyası seçebilirdiniz. Cihazınız efi sistemdir büyük ihtimalle. Yoksa grub asla hata vermez. Ayrıca yine tahminim bios menü içerisinden varsayılan ön yükleyici seçenekleri olmalı oradan da bi kontrol etseydiniz. Çünkü bazı zaman bios yani efi yönetim sistemi otomatik yükleyiciyi değiştirmiyor bu da kaldırılmış bir ön yükleyici dosyasına adresleme yapıyorsa ön yükleyici açılmıyor. Neyse ki sisteminize tekrardan windows kurmuşsunuz ama vazgeçmeyin. Tekrar deneyin Pardus sistemimizi. Canlı sistemde açılıyorsa kurulu iken daha kolay açılır. Sonuçta Usb hızı Hdd hızından daha yavaş çalışır. Kolay gelsin.

1 Beğeni

https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=48843.0