[ÇÖZÜLDÜ]Canon LBP6020 Yazdırma Sorunu

Saygıdeğer arkadaşlar, evvelki gün itibariyle yeniden tertemiz bir sayfa açarak kurcalayıp öğrendiğim ve çoğu şeyin doğru çalışmadığı sorunların olduğu bir Pardus sistemimi formatladım. Yeniden kurulum yaptım. Her şey güzel derken yazıcı çıktı vermiyor. Sürücü problemi yok. Çünkü ağ üzerinden kullanıyorum ve ccpd kullanılmıyor ağ üzerinden. Doğrudan cups üzerinden samba yardımıyla yazıcıya çıktı göndermeye çalışıyorum. Pardus TS 3.0 sürümünde kullanıyorum hiç bir problem yok. Linux Mint 18.1 Serena’da kullanıyorum hiç bir sorun yok. Lakin Pardus 17.0 yazdırmıyor. Kafayı yemek üzereyim. Hiç bir sorun yok. Geri dönüş vs. de yok. “‘TestPage’ Canon LBP6020 yazıcısına gönderildi” şeklinde sağ üst köşede bildirim çıkıyor. Hiç bir sorun bildirmiyor cups bu konuda. Lakin yazıcıya çıktı gitmiyor. Ne olur yardımcı olun.
cups-bsd, smbclient, samba kütüphaneleri kuruldu. Bu testler, kütüphaneler kurulduktan sonra yapılmıştır. Bahsi geçen diğer test yaptığım 2 işletim sistemi dağıtımında olduğu gibi aynı sürücü dosyaları ve aynı kütüphaneler yüklenerek test edilmiştir. cups sürüm farkı veya samba sürüm farkı olabilir mi diye şüphelenmedim değil. En son çare onların çalışmış olduğu sürümle bizimki aynı mı ona bakacağım artık. Sayın moderatörler, sayın geliştiriciler, imkanınız varsa yardımcı olun. 2 gündür işimi gücümü bıraktım bunu yapmaya çalışıyorum. Ne olduğunu anlamaya çalışıyorum. Sizlerden gelecek yorumları bekliyorum.

1 Beğeni

https://drive.google.com/drive/folders/0B2sre3vBJyZ9OThhUkE3YnFJNlE

1 Beğeni

@cuneyt.ulusoy hocam usb üzerinden kullanmadığımı belirtmiştim. Bende okudum uyguladım gönderdiğiniz çözümü lakin usb üzerinden kullamıyorum. ccpd çalıştırmama ihtiyacım yok. ccpdadmin kullanmaya lüzum yok. Derdimi anlatabilmiş değilim. Canon hakkında hiç bir yazılıma ihtiyacımız yok ağ üzerinden yazdırırken. Bir tek ppd yeterli. Gerisini cups hallediyor. Benim problemim yazıcıyı kurmak değil çıktı alamamak.

1 Beğeni

/var/log/cusp altındaki log dosyalarından hata detayını bulabilirsiniz.

1 Beğeni

localhost - - [28/Sep/2017:10:47:09 +0300] “POST / HTTP/1.1” 200 276 Create-Printer-Subscriptions successful-ok
localhost - - [28/Sep/2017:10:47:16 +0300] “POST /printers/LBP6020 HTTP/1.1” 200 411 Print-Job successful-ok
localhost - - [28/Sep/2017:10:47:22 +0300] “POST / HTTP/1.1” 200 155 Cancel-Subscription successful-ok

Cüneyt hocam access_log dosyasına bu 3 satırı atıyor yazdır dediğim zaman. Diğer log dosyalarına herhangi bir kayıt oluşturmuyor.

1 Beğeni

Arkadaşlar yazıcıdan çıktı aldım bugün itibariyle. Bugün notepadqq, boot repair dün akşam üzeri de skype kurdum. Ayrıca başka bir konu da Pardus üzerinden boot ettim bugün ilk kez. Daha önce Mint grub üzerinden boot ediyordum. Bu seçenekleri değerlendirerek yarın yeni bir Pardus kurup bu seçenekler ile yazıcıyı yeni kurduğum Pardus üzerinden kullanmaya çalışacağım. Mutlaka kullanılması gereken fakat eksik olan bir kütüphane olduğuna inanıyorum. Bulduğum zaman bir çok kişinin de fevkalade işini görecektir. Tabi en başta da benim. Şu anda 2 cihazı Pardus’a geçirmek üzereyim. Bu sorun yüzünden 2 hafta kaybettim. Çünkü cihazlar aktif olarak günlük en az 20 sayfa çıktı alan cihazlar. Bu sebepten yazıcı işin can damarı. Neyse gelişmeleri burada paylaşmaya devam edeceğim ki en sonunda da çözümü inşaAllah!

2 Beğeni

Arkadaşlar çözümü kaç günlük uğraşlarım sonunda buldum. Aynı sorunu yaşayan arkadaşlara ilaç gibi gelecektir. Sebebi mutlaka bir kütüphane demiştim ve dediğim gibi olduğunu düşünüyorum çünkü kütüphane değil çözümü. Doğrudan bi uygulama ve adı da kısaca Wine :slight_smile:

Evet arkadaşlar şu linkteki;

Cüneyt Bey’in vermiş olduğu şekilde yükleme yaparsanız yazıcı çıktı veriyor. Herkese geçmiş olsun.

2 Beğeni