.deb kurulumları ve Gdebi

Kolay gelsin arkadaşlar,
En suse (2005) kullandıktan sonra linux uzun bir ara verdim. Şimdi Pardus 17 ile geri döneyim dedim.
Kuruldan sonra ilk deneyim firefox a alternatif chrome veya opera yükleyim dedim hemde pasımı atarım dedim.
deb leri indirdim.
dpkg -i ile denedim süper kullanıcı izniniz olması lazım diye uyarı verdi.
sudo dkpg -i ile denedim.
dkpg kullanımda hatası verdi.
gdebi yükleyicisini kurdum. onda ekra açılıyor paketi kur dedikten sonra kısa bir süre bekledikten sonra kapanıyor ve kurulum yok orta. nerede hata yapıyorum?
teşekkürler

1 Beğeni

sudo dpkg -i dosyaadı.uzantısı ile yüklemede bağımlılık problemleri ile karşılaşıldı, işleme sırasında hatalarla karşılaşıldı şeklinde bir hata almış iseniz. Aşağıdaki komut ile kurulumu tamamlayabilirsiniz.

sudo apt-get -f install

2 Beğeni

gdebi ile kurulumda bende aynı hatayı yaşıyorum. Sağolsun destek ekibi ilgileniyor ama acil çözülmesi gereken büyük bir problem. Kaan bey ilgilendi dediğini de yaptım fakat Cem Doğan Bey’in dediği gibi açılıyor Paket Kur deyince biraz bekliyor ve kapanıyor. Umarım acil tarafından çözülür.

1 Beğeni

gksudo thunar ile yetkili olarak dosya yöneticisini başlatarak dosyayı gdebi aracılığı ile kurabilirsiniz.

sudo gdebi dosyaadı.uzantısı şeklinde de kurabilirsiniz.

1 Beğeni

Hakikaten oldu. Peki Cüneyt Bey biz her seferinde root yetkisi ile Thunar açıp öyle mi kuracağız paketleri. Bunun çözümü yok mu?

1 Beğeni

Derken ne yapmamız gerekiyor? Tam anlamadımda
Cüneyt Bey galiba bu aralar sizi çok yordum hakkınızı helal edin
Allah razı olsun

gdebi paket yükleme programı normal kullanıcı yetkileri ile çalışmadığı için, gksudo thunar ile dosya yöneticisi yetkili olarak çalıştırıldı. Ve yükleme işlemi buradan denendi.

1 Beğeni

@Cemozi @RTSoft bildiriminiz bug kaydı olarak alınmıştır. Düzeltilecektir.

2 Beğeni

gksudo ya gerek kalmadan direk sudo ile işlem gerçekleştirilemiyor mu? Sudo yeterli olur di0ye düşünüyordum.

1 Beğeni

Bu şekilde yazmıştım.

1 Beğeni

Kusura bakmayın, dikkatimden kaçmış olmalı. Teşekkürler…

1 Beğeni

Allah razı olsun Cüneyt Bey

1 Beğeni

İyi günler cüneyt bey, pardus te yeniyim.
verdiğiniz komutu uygulayınca aşağıdaki ekranı alıyorum. ne anlama geliyor?
ekran

1 Beğeni

Pardus 17.0 grub-customizer yükleme linkinde belirtildiği gibi öncelikle bağımlı olduğu libssl paketini yükleyiniz.

2 Beğeni

Teşekkür ederim sorun dediğiniz gibi çözüldü.

1 Beğeni