Delphi Object Pascal Linux64

Merhaba,
Pascal sevenler Lazarus’u da bilir elbette. Free olması ve yaygın forumlarla çok iyi bir alternatif.
Delphi’cilerin Kylix i de bildiğini sanıyorum.
Kylix Wine’a bağımlı olduğundan kütüphane değişikliğinde projeleriniz elinizde patlayabiliyordu.

Bugün bahsetmek istediğim konu Embarcadero RAD Studio 10.2 Tokyo ile C++ builder veya Delphi de Çoklu platform uygulama geliştirme alternatifidir.

(VCL değil) Multi Platform Proje açıyorsunuz, uygulama kodlarını yazıyorsunuz, Hedef Platform ekliyorsunuz ve derliyorsunuz (Voila)

project

Linux 64 Platform hedef platformu yalnızca Servis veya Console uygulaması yazmanıza imkan verirken,
fmxlinux eklentisi FMX form ve görsel bileşenleri de kullanabilme imkanı getiriyor.

İncelemenizi isterim…
http://www.fmxlinux.com/guide.html
http://docwiki.embarcadero.com/RADStudio/Tokyo/en/Linux
https://community.embarcadero.com/blogs/entry/easy-install-sql-server-driver-in-ubuntu

Konuya ilgi duyan arkadaşlarla yazışmak umuduyla.

5 Beğeni

Delphi 7 den sonraki versiyonları hiç kullanmadım hala Delphi 7 kullanıyorum. Delphi güzel bir ide dir. pratikdir, sezgiseldir. ancak pascal syntax nı hiç sevememişimdir. şuan favori dilim Golang dir ancak Delphi gibi bir IDE ve GUI si yoktur. (yapılacağından eminim). go syntax ı beni hayran bıraktı. yeterli araçları olmadığı için go ile desktop uygulaması geliştirmem (Şimdilik). ancak web uygulamaları için denemenizi tavsiye ederim, eminim seveceksiniz

2 Beğeni

Yıllardan beri webservice’leri Delphi / Kylix ile yazıp, hiç sorunsuz Linux’ta çalıştırıyorum.
Yeni Delphi sürümlerinde Linux desteğinin geri gelmesi çok iyi oldu.

Merhaba Hocam;
Uzun yıllar Delphi ile çalıştım. Bir firmada 10 yıl kadar Delphi ile uygulama geliştirme yaptım. Windows ortamında çok hızlı. Ve harika… Çünkü doğal derliyor.

Ama bildiğim kadarıyla Linux ve diğer platformlar için doğal derleme yapamıyor.

Yanlış mıyım?

1 Beğeni

İddiası her platformada native derleme yapıyor olmak.
Son zamanlarda Embarcadero her platformda native executable oluşturabilmek için
C, C++ toolchain’lere çok yatırım yaptı. Delphi derleyiciler de onları kullanıyor.

Aynı Delphi GUI uygulamasını hem Android, hem iOS hem de Windows için native derleyebiliyor ve çalıştırabiliyoruz.
Linux için de webservice ve consol uygulamaları da native derleniyor.

1 Beğeni

Merhaba;

Şeklinde arama yapınca hep konsol uygulaması çıkıyor.

Ben mi bulamıyorum?

Selamlar.

fmxlinux aratabilirsiniz hocam
Rad studio ticari ürün olduğundan, fmxlinux kullanıyoruz.
VisualComponentLibrary değil FMX e ek olarak fmxlinux kullanıyoruz.
Yakın gelecekte Rad Studio ya dahil edileceğini düşünüyorum.
konuyu açtığım ilk iletide verdiğim linkleri inceleyebilirsiniz.
Debian ve RedHat dağıtımlar için geçerlidir.
Kurulumu yapıp derleyebilecek hale getirebilirseniz, ScreenShot ta bahsi geçen uygulamanın kodunu gönderebilirim.

1 Beğeni

Hedef platforma ait kütüphaneyi, Derlemeyi yaptığınız windows istemciye download eder. Örneğin Pardusa PAServer kurduğumdan RadStudio PAServer arasında IP bağlantı kurup, Pardus’a ait kütüphaneyi indiriyor.
Projeyi Windows istemcide indirmiş olduğu kütüphaneye göre Native derleme yapar.
Oluşan. elf dosyayı yine PAServer aracılığıyla Pardus sisteme upload eder.
windows istemci 32 bit olsa bile Pardus’un 64 bit olması hasebiyle projeyi 64 bit derler.
Native derleme hedef sistemin mimari ve kütüphanesine göre yapılır.

2 Beğeni