Eclipse kurdum açılmıyor

eclipseyi paket yöneticisiyle kurdum fakat açaren bu hatayı alıyorumEkran görüntüsü_2017-12-16_19-51-19

Hocam log dosyasını gönderebilir misiniz?

buyrunuz

Konsoldan kaldırıp yeniden kurarak denermisiniz?

sudo apt-get --purge remove eclipse
sudo apt-get install eclipse

dediğinizi aynen yaptım fakat hatayı da aynen tekrar aldım.
konsoldan eclipse çalıştırırken de bunu diyor ayrıca

java -version komut çıktısını yazarmısınız?

Hocam buradan indirdiğiniz java dosyasını açıp klasör halinde /usr/lib/jvm altına kopyalayıp IcedTea-Web Control panelinde JVM setting sekmesinde “Set JVM for IcedTea-Web – working best with OpenJDK” bölümünde yeni kopyaladığınız klasörü seçin.

Sonucu bildirirseniz sevinirim.

Merhaba @Mr.Akel bey, özellikle eclipse IDE ye ihtiyac duymuyorsanız, yani amacınız java geliştirme platformu kurmak ise jetbrains ürünlerini öneririm. Müthiş bir teknoloji ve kullanabilirlik farkı var.

Selamlar.

dediğiniz işlemi yaptım ve klasörü seçtim ve öbüme böyle birşey çıktı

eclipse ise hala açılmıyor.

buyrunuz java -version çıktısı da şu şekilde

Python için de kullanılabiliyorsa tabi ki olur. Eclipse’i kurmamın nedeni birçok yerde onun önerildiğini görmemdi fakat ne yazık ki daha kullanamadım. @Yunusemre

Python için aynı firmanın pycharm var ve bunlar android studio yu üreten adamlar, şahsen ben de kullanmaktayım 17 üzerinde geliştirmede. Eclipse tarih oldu artık, önerilere baktığınız yerler sanırım eski tarihli.

Selamlar.

1 Beğeni

Efendim öncelikle öneriniz için teşekkürler. PyCharm ı internetten gördüğüm şu kodlarla kurmaya çalıştım:

sudo add-apt-repository ppa:mystic-mirage/pycharm
sudo apt update
sudo apt install pycharm-community

Daha ilk kodu yazdığımda ise

gpg: no valid openPGP data found.

hatasını aldım.

Download PyCharm: Python IDE for Professional Developers by JetBrains linkindeki Community altında bulunan download ile indirip sıkıştırılmış dosyayı açın. Açtığınız dizindeki bin dizinine girerek terminal açın ve aşağıdaki komutları çalıştırın:

sudo chmod +x pycharm.sh
./pycharm.sh

1 Beğeni

@Yunusemre JetBrains ürünlerinin(Özellikle IntelliJ Idea Ultimate , PyCharm, GoLand, CLion, Data Grip, PhpStorm) paketlenip depoya eklenmesi hakkında bir çalışma var mı? Piyasdaki neredeyse tüm geliştiriciler JetBrains ürünleri kullanıyor.

Doğru diyorsunuz @MehmetNuri ancak IntelliJ ürünleri açık kaynak değil direk lisanslı sadece bir kaç tanesinde community lisansı var o da Copy Left değil, yani Pardus repolarında barındırılamaz malesef ama yüklemesi hiç zor değil indir çalıştır şeklinde.

1 Beğeni

Sıkıştırılan dosyayı açıp uç birimde oluşturulan klasöre

chmod -R +x klasor_adi

komutu ile klasör içinde bulunan tüm dosyalara çalışma izni vermeli. Daha sonra bin klasöründe

sudo ./pycharm.sh

ile PyCharm’ı açmalı. Açılınca Tools menüsünün altında Create Desktop Entry komutunu verdikten sonra başlatma menüsünde PyCharm hazır olacaktır.

Veya pycharm.desktop isminde bir dosya oluşturup içerisine şu komutları yazarsanız elinizde hazır bir kısayol başlatıcısı olacaktır. Bu komutlara göre PyCharm opt klasörüne açılmış ve pycharm-2017.1.1 ismindedir. Klasörün bulunduğu konuma ve klasör adınıza göre ayar dosyasını güncellemenizi tavsiye ediyorum.

[Desktop Entry]
Version=1.0
Type=Application
Name=PyCharm
Icon=/opt/pycharm-2017.1.1/bin/pycharm.png
Exec="/opt/pycharm-2017.1.1/bin/pycharm.sh" %f
Comment=The Drive to Develop
Categories=Development;IDE;
Terminal=false
StartupWMClass=jetbrains-pycharm

@Yunusemre Peki bu durumda olan diğer uygulamalar veya servisler için herhangi bir depo çalışması başlatılabilir mi?

Depo yapıp yayınlamak ta problem yok iş gücü gerektiren ve zor kısmı maintanance.

@Yunusemre Maintanance konusunda elimden geldiğince yardımcı olurum :wink:
https://pkgs.org/download/pycharm-community adresinde hazır paketler yardımcı olabilir.