Erişim Engellendi Sorunu

Merhaba
Açılış sırasında ki Windows-Pardus sıralamasını ayarlamaya çalışıyorum fakat erişim engellendi hatası alıyorum herhangi bir değişiklik yapamıyorum.Yeni başladığım için duruma pek hakim değilim.Bu sorunla ilgili bir konu başlığı bulamadım yardımcı olursanız sevinirim.Teşekkür ederim.

Nereden ayarlamaya çalışıyorsunuz?

sistem dosyalarından boot/grub/grub.cfg den ayarlanabildiğine dair bir video görmüştüm videoda bahsedilen değişiklikleri yaptığımda kaydet deyince erişim engellendi diyor.Biraz önce Grub Customizer Kurulumu konusunda yazanları denemeye çalıştım bu seferde orada F4 ile uçbirim açın deniyor fakat ben F4 yapınca herhangi bir şey olmuyor.

F4 ile uçbirim KDE masaüstü için geçerli. Her hangi bir dizinde ya da masaüstünde farenizin sağ tuşuna basarak terminal / uçbirim açarak işlemi gerçekleştiriniz.

boot/grub/grub.cfg yi yetkili olarak açabilmek için;

sudo nano /boot/grub/grub.cfg ya da sudo mousepad /boot/grub/grub.cfg komutunu çalıştırınız. Grub-Customizer ile ilgili eski bir konuya bakmışsınız. 17 için;

İlgili komutları girdikten sonra şifre soruyor fakat herhangi birşey yazamıyorum.Neden acaba?

Yazdığınız karakterler ekranda görüntülenmeyecektir, yazıp Enter basınız.

Sorun çözüldü,teşekkür ederim.

Grub ekranı geldikten sonra pardusu seçtiğimde sorun yok fakat herhangi bir seçim yapmayıp windows’un açılmasını beklerken BIOS ekranı geliyor.Neden olabilir ?

Seçim yaptığınızda açılıyor mu?

grub-customizer daki yapılandirme listesinin ekran görüntüsünü paylaşabilir misiniz?

seçim yaptığımda pardus açılıyor sorun olmuyor fakat windowsu açarken bios ekranı geliyor açılış önceliğini pardusa verdiğimde de windowsu seçtikten sonra yine önce bios açılıyor oradan seçim yapınca windows açılıyor.

Kurulumu nasıl gerçekleştirdiğinizi anlamaya çalışıyorum, grubda windows yok, windows açılıyor…biosta nasıl bir seçim yapıyorsunuz?

Windows grub da system setup olarak görünüyor ve seçince çalışıyor daha doğrusu birinci tercih olarak o başlıyor fakat windows açılmadan bios ekranı geliyor oradan save&exit seçeneğinde windows boot üzerine gelip enter dediğimde açılış gerçekleşiyor.

Sizdeki sorun benim akıllı tahtalarda yaşadığım soruna çok benziyor.

Bu linkte kaan bey de bahsetmiş genel ayarlar kısmında listeleme süresi bende sıfır saniye olarak görünüyor. Sizde kaç görünüyor acaba bi kontrol edin. Ben buradaki saniyeyi arttırınca grub sağlıklı şekilde çalışmaya başladı.

Listeleme süresi 5 saniye görünüyor.

Grub ekran hatası da verince Pardusu kaldırıp tekrar kurdum haliyle grub customizeri de değişen bir şey olmadı sanırım böyle kullanmak gerekecek

Bios ayarlarında aşağıda olan ayarları denermisiniz?
legacy enable
launch csm enable
uefi disable
fastboot disable
secure boot disable

legacy
uefi
fastboot
seçenekleri yok bios ekranında
Launch PXE Oprom policy seçeneğinde yandaki açıklama kısmında Uefi ve Legacy yazıyor.Bu seçenek Disable şeklindeydi enable yapıp denedim bir değişiklik olmadı.