Etkileşimli tahtada internet sorunu

Tahtaya etap imajını kurdum. Kablolu bağlantı etkinleştirildi uyarısı geldi. Ancak internete bağlanmaya çalışırken “ana bilgisayar çözümleniyor” diye yazı çıkıyor. Sonrada bağlanmıyor. Diğer tahtalarda bu sıkınıtıyı yaşamadım. Tahtada normalde internet vardı pardus kurana kadar. Ethernet ışığı yanıyor. Herşey normal gibi ama bağlantı olmuyor.
Bu konuda çözüm önerisi ne olabilir?

Bu konuyla ilgili birşey de ben eklemek istiyorum. Bazı tahtalarda öğretmen girişi yaptığınızda kablolu ağı görüyor ve bağlanıyor, fakat etapadmin girişi yaptığınızda sadece kablosuz ağdan bağlanıyor.

Selamün Aleyküm
sudo apt purge *openvpn* komutu ile openvpn’ye ait tüm paketleri silip deneyebilir misiniz?
network-manager’in uygulamacığı(applet) ile openvpn bağlantısı yapmaya çalışıp bağlantı başarısız olunca internet bağlı gözüküyor, ip alıyor fakat internete çıkmıyordu. Sonra yeni bilgisayara Pardus kurup network-manager’in uygulamacığı(applet) ile tekrar bağlanmaya çalışmıştım. Yine internet sorunu yaşayınca openvpn’den olabilir mi diye düşündüm. Purge parametresiyle -yani yapılandırma ayarları ile beraber- kaldırınca sorunsuz internete çıkabilir hale geldim.

Yaptıklarınızı denedim ama malesef olmadı. Herşeyin normal görünüp internete girmemesi ilginç.

Birkaç tahtamizda Windows kablolu ağı görüp bağlanırken Pardus sadece kablosuzu görüyor. Dolayısıyla bağlantı hızı yavaş oluyor. Bu sorunu nasıl aşabiliriz?

Bizim tahtadaki sorun çözüldü. Konfigirasyonda sıkıntı varmış. Yani yanlış yerin ip siyle çalışıyormuş. erisim@eba.gov.tr mesaj attım. geri döndüler. uzaktan konfigiasyonu düzelttiler mac adresleri kontrol yoluyla. bence böyle bir şansınızı deneyin. pardusdan kaynaklanmayabilir. mesaj atarken bilgileriniz girerseniz sizi arıyorlar.

2 Beğeni

Bu konu son cevaptan 30 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.