Excel - calc uyum sorunu

Excel ile hazırladığım şu linkteki http://www.egitimhane.com/tum-siniflar-kazanim-etkinlik-sinav-degerlendirme-optik-okuma-prgrami-d226059.html programı nasıl calc ile uyumlu hale getirebilirim. Sayfa adresi bulma ve aktifleştirmede sorun yaşıyorum.
selam ve dua ile…

• Excel ile win tarafında yapılan makrolar,
  • Libre Office programında çalışmaz,
  • makroları Libre Office ile yeniden düzenlemelisiniz,i
  • bu durumda Libre Office makroları Win Ofis ile çalışmayacaktır,
  • Sonuç ; Her iki ofis programının makroları bir diğerinde çalışmaz.
  • Google e-tablolar sizin için bir çözüm olabilir.
1 Beğeni
  • " optik " dosyasında " Türkçe harfler " var,
  • " arşiv " dosyası veya " adsız.png " gibi,
  • Ofis çalışmalarında bu durum sorun çıkarabilir,
  • bu sebeple dosya ve klasör isimlerinde " ı - ş - ç - ö - ü - ğ " gibi,
  • Türkçe dilinde özgü harfleri kullanmamanız,
  • sizi çıkabilecek bir çok sorunlardan kurtaracaktır.
2 Beğeni

wps office de alternatif olabilir.

1 Beğeni

Merhabalar;
Temel çözüm Pardus’a göç olmasa bile windowslarda Libre Office kullanılmasına geçilmelidir. Yoksa microsoft hiç bir ürününde (ie buna güzel bir misaldir, ne standart css’i dikkate alır ne de js yi) standartlara uymak zorunluluğunda hissetmez kendisini.

O sebepten bir an evvel kurumların ODF a geçiş yapmalarıdır. Mic. uymuyorsa uyan bir çözüme geçilmeli…

Selamlar.

1 Beğeni

. @edge35 WPS (vba) Basic kodlarına dair bir çalışması yok. Dil desteği yok. Dil denetim desteği var. Basic kodlarını çalıştırmaması benim için en büyük sorun.
Tevfik Özden; belirttiğiniz harf değişimlerini yaptım lakin sorunun bunlar olmadığını gördüm.
Google öneriniz işimi görmüyor.

Sorunum:
Kapalı bir dosyayı makro kodları ile açtırmak ve içine veri aktardıktan sonra kapatmak. Excelede bu sorunsuz çalışıyor.
Libreoffice Calc çalışmayacağını sitesinde belitmiş.
Yeniden programlamak uzun zaman alır zira 4 yıllık bir ürün :slight_smile:
Herşeye rağmen ilgi ve bilgilerinze teşekkür ederim. Dostlar sağolsun.
Selam ve dua ile…

. @Ali.KOCA şu adamın kitapları türkçeye çevrilirse .ods uzantılı dosyaların sayısı artırılabilir zira makro örnek kodları çok yaygın değil.
Adam şu linkte: www.pitonyak.org/oo.php :slight_smile:

Selam ve dua ile…

1 Beğeni

Merhaba;
Evet güzel kitaplar.
Teşekkürler.

Selamlar.

1 Beğeni

Merhaba
Google drive E-Tablonun kullandığı Açık kaynak kodları libreoffice olan excelin makrolamasında javascrip, libreoffice makrolarda kullanıldığını web’de gördüğüm Python kodlama ile basic kodlamalardan kurtulabilirsiniz.