Fat32 Usb Biçimlendirme Neden Yok?

Merhabalar, Usb Linux kurulum diski hazırlayacaktım. Elimde dolu bir flash disk vardı. Usb Flash diski Pardus Üzerinden Fat32 olmadığı için Fat olarak biçimlendirmek zorunda kaldım. Ancak Unetbootin diski görmüyor. Fat 32 ile biçimlendirmem için uyarı veriyor. Pardus’te de Fat32 ile biçimlendir bulunmuyor? Bu sorunu nasıl aşabilirim. Özel dosya sistemini seçip FAT32 yazınca da olmumuyor. Linux için disk biçimlendirme aracı var mı? Yoksa sanal makina kurup diski orada mı biçimlendireyim.
Yardımcı olursanız sevinirim.

Merhaba,

dosfstools isimli bir araç ile linux üzerinden FAT32 formatlamanın nasıl yapılacağı buradaki web sayfasında anlatılmış.

Öncelikle ilgili paketi yüklemeniz gerekiyor.

sudo apt-get install dosfstools

Sonrasında cihazınızdaki diskleri listeleyip, formatlayacağınız USB belleğe ait adresi bularak

sudo fdisk -l

mkdosfs komutu ile formatlama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

sudo mkdosfs -F 32 -I /dev/sdx?

• NOT: /dev/sdx? yazan kısma formatlamak istediğiniz USB Aygıta ait adresi yazmalısınız.

Önemli Hatırlatma !

• mkdosfs komutunu kullanırken formatlayacağınız disk adresini doğru olarak yazdığınıza emin olduktan sonra komutu çalıştırınız. Aksi takdirde yanlış bir diski formatlayıp veri kaybı yaşayabilirsiniz.

• mkdosfs komutuyla ilgili detaylı bilgiyi bu adresten edinebilirsiniz.

1 Beğeni

Fat32 biçimlendirme özelliğinin pardusta olmasını sağlayarak bu soruna çözüm yolu bulunsa ne güzel olurdu :wink:

Merhaba Arkadaşlar;
mkfs.fat bu komut bahsettiğiniz işi yapmaz mı?
Sonra alet çantasında muhakkak bulunması gereklilerden birisi olan gparted bahsedilenleri yapabiliyor. Diğer konularda grafik ekran kullanmam, lakin disk bölümleme ve format işlerinde biraz korktuğum için gparted çok harika bir çözüm.
Selamlar.

2 Beğeni

Var olan diskleri görmek için: df veya lsblk komutunu kullanın.

Daha sonra biçimlendirmek istediğiniz diskin adını yazarak (/dev/sdb1 yerine):

umount /dev/sdb1
mkfs.vfat /dev/sdb1

Komutlarını Fat32 Biçimlendirme için kullanabilirsiniz.

Eğer biçimlenirdiğiniz usbyi aynı zamanda isimlendirmek isterseniz:

mkfs.vfat -n "aygit_ismi" -I /dev/sdb1

Gnome Disks yazılımı (Diskler ismi ile gözükebilir) gayet açık ve sade arayüzüyle işinizi çok rahat halledebilirsiniz.
Kurulumu için aşağıdaki komutu, uç birimden girmeniz yeterli. Yada Paketler adlı yazılımdan da gnome-disk-utility şeklinde aratırsanız çıkacaktır.
sudo apt install gnome-disk-utility -y

Pardus 17 de öntanımlı yüklü gelmektedir.

Merhaba;
gnome-disks olarak görünen bir uygulama var. Galiba bu.

Selamlar.

Aslında bu konuyu aşmamın bir amacı da buydu. Pardus’ün eksikliklerine dikkat çekerek geliştirilmesine belki bir katkım olur diye düşündüm. “Sanal makina kurup orada mı biçimlendireyim” şekliindeki cümlem de mizah amaçlıydı. Eksikliklerine dikkat çekmek istedim. :wink:

Verdiğiniz bilgiler için herkese ayrı ayrı teşekkür ederim. Gnome-disk ile fat32 biçimlendirme sorununu aştım.

Merhaba;
Kusura bakmayın hangi eksiklik?

Merhaba;
Madem kusurlu, eksik? Nasıl aştınız sorunu? Siz mi bir çözüm ürettiniz?
Merak ettim. :slight_smile:

Selamlar.

Kusurlu demedim Hocam, eksik dedim. Pardus son derece kararlı ve stabil olarak çalışıyor. Bu eksiklik ise ön tamımlı gelen dosya yöneticisinin bir eksikliği. Ubuntu’ya bakarsanız aynı problem onda da var. Aynı dosya yöneticisi kullanıyor. GNOME Files ön tanımlı gelen birçok dağıtımda bu eksiklik var. Pardüs’e özgü diğer dağıtımlara fark yaratan, her ihtiyacı karşılayan bir dosya yöneticisi yazılsa harika olur. Neyse konu dağılması. Yeni bir konu açarak Pardüs’ten beklentilerimi orada sıralayacağım.
Soruna geri dönecek olursak Gparted uygulaması muhteşem bir çözüm.

Merhaba;
Bu söylediklerinizin hepsi mevcut Pardus’da.
Fat farmatı da atabiliyorsunuz, gparted de kullanabiliyorsunuz.
Thunar her ihtiyacımı görüyor. Beğenmiyorsam, açık kaynak dünyasında alternatif bitmez. Bir sürü daha var. Onlardan birisini depodan rahatça kurabilirim.
Bir de;
Kusur: Eksiklik, noksan, nakısa… manalarına gelir.
Hem sonra ubuntu nun ticari bir firma olduğunu ve bu işlerden para kazandığını unutmamak lazım. Onlarla biz bir olamayız herhalde…
Kusura kalmayınız. :slight_smile:

Selamlar.

Merhaba;
Bununla tam olarak neyi kasdettiniz anlayamadım.

Selamlar.