Flatpak paketlerinin Pardus' a kurulması?

Flathub—An app store and build service for Linux Burada ki uygulamaların Pardus a kurulmasını nasıl sağlayabiliriz?

(yazarı tarafından geri alınan gönderi, bildirilmediği takdirde 24 saat içinde otomatik olarak silinecek.)

kurulum sorunu yaşıyordum sorunu çözdüm lakin kurulum sonrası flatpak paketlerinin kurulumu nasıl yapılıyor. appstore da paketi kur dediğimde tetikleyici çalışmıyor.

Opera kurulumunda sorun olmuş.

Komut olarak
sudo apt-get install -f

sudo dpkg --configure -a

Görsel olarak
Synaptic’i aç sol tarafta "özel süzgeçler"i tıkla “bozuk” tıkla burada çıkan paketlere sağ tıklayarak tamamen kaldırma için seç deyip "uygula"ya tıkla.

Paket bozukluğu çözüldükten sonra tekrar flatpak kurmayı deneyebilirsin.

2 Beğeni

Pardus sisteminde gnome software varmı bilmiyorum var ise terminalden (uçbirim)

apt install flatpak

ile önce flatpak kuruluyor. Daha sonra

apt install gnome-software-plugin-flatpak

ile gnome softwarenin flatpak plugini yükleniyor. Bu işlemden sonra web sitesinden install dediğinizde pref dosyası indiriyor tıkladığınızda direk gnome software ile açıp kur demek gerekiyor.

Gnome software yok ise terminal ile kurma kaldırma güncelleme yapmalısınız.

Flatpak yükledikten sonra depo ekliyorsunuz.

flatpak remote-add --if-not-exists flathub https://flathub.org/repo/flathub.flatpakrepo

Depodaki uygulamaları görmek için

flatpak remote-ls flathub

Depodan uygulama kurmak için

flatpak install flathub UYGULAMA

(remote-ls ile listelediğiniz uygulamaların birebir aynı ismini buraya yazın örn. flatpak install flathub org.videolan.VLC)
Yüklemeye başlarkan gerekli kütüphaneleri bulur Y tuşuna basarak devam edebilirsiniz.

Yüklediğiniz kütüphane ve uygulamaları görmek için

flatpak list

Çalıştırmak için

flatpak run UYGULAMA

Uygulamayı silmek için

flatpak uninstall UYGULAMA

Depoda uygulama güncelleştirmelerini almak için

flatpak update
2 Beğeni

sudo apt-get autoremove opera-stable
opera sorununu bu şekilde çözmüştüm. lakin flatpak paket yöneticisinde ki paketlerin bazılar kurulmuyor pardua a. yani kur dediğimde kurulumu gerçekleştirmiyor.

Flatpak kurulduktan sonra uçbirimden verdiğim komutlarla istediğiniz depoyu ekleyip o depodan uygulama yükleme, güncelleştirme ve kaldırma işlemlerini yapabilirsiniz. Sorunun pardusta olduğunu sanmıyorum çünkü flatpak yada snap gibi paketleme sistemlerinin amacı işletim sisteminden bağımsız olması kendi içinde kütüphanele vb. bulundurması istediğin linux sisteminde çalışması amacı bu.
Siz hangi komutta hatası alıyorsunuz önce onu belirtirseniz daha iyi yardımcı olabiliriz.