Format Atılamayan Flash Bellek

Öncelikle konuyu bu kategoriye açmam doğru değilse özür dilerim.

Elimde 16 GB Sandisk marka bir flash bellek var. Bana veren arkadaş, bilgisayar öğretmeni ve belleği biçimlendirmem (format atmam) için verdi. Belleğin sorunu kesinlikle biçimlenmemesi.

Kullandığım yöntemleri yazayım.
1- Pardus disk kalıp yazıcı programı ile denedim. Program kendini zorla kapattı.
2- Gparted ile denedim. Belleğin yalnız okumaya açık olduğuna dair bir bilgilendirme geçti.
3- sudo thunar ile dosyanın içine girip silmek istedim. Ama sağ tıklamada çıkan menüde sil ve kes seçenekleri seçilemiyor.

Flash belleğin içi virüs dolu bu arada… Sizin fikirleriniz nedir? Başınıza böyle bir şey geldi mi?

1 Beğeni

Bir ara benim başıma da gelmişti. USB nin sadece okuma yetkisi vardı USB yi çöpe atmaktan başla çarem kalmamıştı. Neredeyse her türlü yöntemi denemiştim. Ama belki dd komutu ile (tehlikeli bir komut) şansınızı deneyebilirsiniz. Bu yöntem biraz tehlikeli olduğundan dikkatli olmanızı öneririm.

1. Diskin adresini alın. Örnek olarak /dev/sdc1
  2. Diski komut satırı aracılığı ile bağlı olmaktan çıkarın
umount /dev/sdc1
  1. Diski sıfırlar ile doldurun.
sudo dd if=/dev/zero of=/dev/sdc bs=512 count=16
  1. Çekirdek ile USB disk arasında bir sorun olup olmadığını kontrol edin. Eğer bir hata mesajı alıyorsanız USB diskinizde bir sorun vardır.
dmesg
  1. Eğer disk sıfırlama işlemi başarılı olursa Gparted veya fdisk ile disk bölümlerini oluşturun.
3 Beğeni

HP USB Disk Storage Format Tool

2 Beğeni

Üstadım aynısı benim de başıma geldi. Sebebi de şuydu: Okuldaki akıllı tahta ve bilgisayarlar virüslü olduğundan belleğin içerisine yazmaya korumalı klasör oluşturup öyle kullanıyorduk. O esnada bellek sıkıntıya soktu. Denemediğim çare kalmadı. Her türlü ortamda dos, windows, linux, macos her nevî uygulamayı denedim, sonuç alamadım. Ümidinizi kırmak istemem ama internette milyon başlık okuyup kıymetli vaktinizi öldürmeyin. İnsan inatlaşıyor ama gerek yok.

2 Beğeni

iso dumper kullan ya da Poweriso

2 Beğeni

Destekleriniz için teşekkürler.

Bende sizin gibi düşünmeye başlamıştım dün gece ama Mehmet Nuri beyin paylaşımını yabancı sitelerde de görmemiştim. Onu denemem gerek.

Bu yöntemi de denemedim. Bunu da deneyeceğim.

Bu programlar ile ne yapmam gerektiğini anlayamadım. Cehaletimi bağışlayın.

1 Beğeni

Enes Bey; denemeleriniz sonucunda aldığınız verileri paylaşırmısınız?

1 Beğeni

@andydufy bey, gparted dan usb yi açın yeni bölüm tablosu oluşturun uyarı ve hatalara yoksay deyin ve msdos tablolu ntfs formatına çevirip kullanabilirsiniz.

2 Beğeni

Paylaşacağım, deneme için fırsat bulmakta zorlanıyorum.

Gparted üzerinde flash bellek için yeni sekmesi aktif değil. Bu işlemi yapamıyorum.

Yazma korumalı cevabını tekrar aldım.

Cevap
candade@candade:~$ dmesg
dmesg: read kernel buffer failed: İşleme izin verilmedi

Elbette öyle olcak, Hocam hazır üstündeki dosya sistemini silin elle uygula deyin. Bir kaç hata varcek yoksay deyin sürekli sonra yeni bölüm oluştur açılacaktır.

1 Beğeni

Tamam tekrar deneyeceğim.