Fotoğraf Yazdırma Programı Eksiği ve Paket İsteği

Sayın yetkililer öncelikle selamlar. 9 aydır Pardus kullanıyorum fakat hiç daha önce fotoğraf yazdırma ihtiyacı hissetmemiştim. Kullanıcılarımdan bir tanesi bir belgeyi pdf yerine jpg olarak oluşturan bir gönderici sayesinde resim yazdırma ihtiyacı hissetmiş ve ardından yazdırmaya çalışmış yazdıramamış. Bu bildirilince araştırmaya başladım. Forumda @kaan Bey’in gimp ile yazdırabilirsiniz dediği bir konu var bende açtım yazdırdım lakin gimp gibi ağır bir programın açılıp sadece yazdırma işini yapması çok saçma geldi ve ardından debian için böyle bir uygulama var mıdır diye araştırmaya koyuldum. Çok zor olmadı bulmam.

Buyrun link;

https://packages.debian.org/sid/graphics/photoprint

indirdim, yükledim, çalıştırdım ve sonuç olumlu. İstediğim bu uygulamanın Pardus depolarına alınarak bir sonraki sürümde yüklü olarak gelmesi. Sonuçta debian tabanına geçilmesinin sebebi Amerika’yı yeniden keşfetmekten kurtulmak değil miydi? Hazır bir uygulamanın depolarda olmasından memnun oluruz.

Geliştirici ekibe şimdiden çok çok teşekkür ederim ve iyi çalışmalar dilerim.

6 Beğeni
  • Resimleri, Firefox veya Libreoffice - draw programlarını kullanarak yazdırabilirsiniz.

Tevfik Bey nasıl yazdırmam gerektiğini tartışmıyoruz burada. Teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler adına lakin Gimp ile yazdırdığımı söylemiştim. Fakat sorun hafif küçük bir uygulama yerine gimp ile veya sizin bahsettiğiniz firefox veya libreoffice ile yazdırmakta. Burada bir paket eksikliğinden bahsediyorum. Bu konuda destek olmak yerine alternatifler üretiyorsunuz neden orjinali varken alternatif arayayım ki? Olmasa dediğiniz doğru çok çeşitli şekillerde yazdırılabilir. Bizim arkadaş dün burada jpg dosyasını bir libreoffice writer içine kopyalayarak yazdırmış yani çözüm bitmez ama debian içerisinde bulunan bir paketin Pardus depolarında bulunmaması neden sorusunu sormamıza sebep oluyor. Bilmem derdimi anlatabildim mi? İlginiz için teşekkürler. Herkese iyi çalışmalar dilerim.

2 Beğeni
  • Yanlış yorumladım galiba, üzgünüm,
  • Pardus deposunda fotoğraf yönetim programları var,
  • " gnome-photo " - " shotwell " oldukça profosyoneldir,
  • " synaptic " paket yöneticisi ile yükleyebilirsiniz,
  • umarım işinizi görür.

Esenkalın

2 Beğeni

Bir fotoğrafı sadece fotoğrafa sağ tıklayarak yazdırabilmek isterim :slight_smile:

En kısa zamanda minik bir anlatım yaparım

1 Beğeni