Giriş Ekranında Donuyor

Herkese merhaba.
Dün Pardus 17.1 kurulumunu yaptım. Bilgisayarımda win7 ve Pardus kurulu şuan. Ancak Pardus şifre giriş ekranında donuyor. Klavye fare hiçbir şey kullanamıyorum. Çalışan cd olarak denedim masaüstü gelmeden donup kalıyor yine. Daha önce uzun süre Linux Mint ve Ubuntu kullandım böyle bir sorunla hiç karşılaşmadım. Bu sorunu nasıl çözebilirim?

Not: Pardus 17.0 ile de denedim sonuç aynı.

Açılışta güvenli mod seçeneği ile açılış yapabiliyormusunuz?

Açılışta Gelişmiş seçeneklerde geçerli çekirdek ile recovery seçebiliyorum. Recovery seçtiğim zaman da giriş ekranına kadar gelip reset atıyor. Çalışan cd olarak güvenli kip seçtiğimde de aynı şekilde donuyor.

Bilgisayarınız masaüstü ise; harici ekran kartını varsa çıkartın veya harici ekran kartı takarak yeniden deneyin. Ekran kartınızı tanımadığı için donuyor olabilir.

Bilgisayar dizüstü malesef.

açılış ekranında “e” tuşuna basın. Yön tuşlarıyla /boot/vmlinuz olan satıra gelin ve bir boşluk bırakarak aşağıdaki satırı ekleyip “F10” tuşu ile açılış yapmayı deneyin.
ro vga=789

1 Beğeni

İlk denemede yine dondu sonrasında giriş ekranında reset atmaya başladı. Eklediğim satır bilgisayar her açılışında siliniyor sabit kalmıyor öyle mi olması gerekir bilmiyorum ama. Dediğiniz satırın sonuna ekledim bu arada splash tan sonra boşluk bırakıp yazdım.

Evet eklediğimiz satır test için yazdırdım. Her açılışta silinecek. 800*600 lük bir çözünürlük denedik.
788 olarak denermisiniz?

Malesef yine aynı 787 bile denedim :slight_smile:

Tüm Linux dağıtımlarında aynı hata ile karşılaşıyorum. Ubuntu 17.10.1 denedim, Linux Mint 17 denedim, live cd olarak ikisi de masaüstünü gösteremeden donuyor ve klavye fare çalışmıyor.

Bilgisayarınızın donanım özelliklerinin bilinmesi gerekli,
Ubuntu ve Mint yükleme denemeleri
deneyimli bir Linux kullanıcısı olduğunuzu düşündürüyor
bilgisayar eski ise Linux Mint Mate ( Linux Mint 18 "Sarah" - Linux Mint )
32 bit yüklemeyi deneyin derim
Bilgisayar yeni ise - çift ekran kartlı olabilir
Problem ekran kartı kaynaklı olmalı
Ubuntu wiki " ekran kartları " sayfası
size yardımcı olabilir ; Ekran kartları - Ubuntu Türkiye Wiki

Yaklaşık bir yıldır Linux Mint kullanıyordum. Ondan önce de uzun bir süre Ubuntu kullandım. Pardus’a geçmeye karar verince tüm bilgisayara format atıp küçük bir bölüme win7 kurduktan sonra kalan kısma Pardus 17.1 yüklemesi yaptım ve o zamandan beri hiçbir Linux dağıtımı ile işlem yapamıyorum. Yani şimdiye kadar linux dağıtımlarında hiçbir sorunum yoktu. Bilgisayarımda intel ve ATI olarak grafik kartı ikiye ayrılıyor. i5 işlemci ve 6GB ram var. Ancak dediğim gibi daha önce sorunsuzca linux kullanıyordum.

iso dosyasını dd modunda flash belleğe yazdırınca çalışan cd güvenli kipte açılmaya başladı. Bu şekilde Pardusu yeniden kurdum ancak yine donuyor. Güvenli kip üzerinden bir şey yapılabilir mi?

Güvenli kipte açtıktan sonra ekran kartınızın güncel sürücüsünü yükleyin.

Amd nin sitesinden linux için olan sürücüyü indirdim. Yüklemeye çalışırken bir hata çıktı. Tam metninden emin değilim ama şunun gibi bir şeydi:
error: Detected X Server version 'XServer 1.19' is not supported. Supported versions are X.Org 6.9 or later, up to XServer 1.10

Daha sonra mesa sürücülerini yüklemeyi denedim zaten yüklüymüş.
Birkaç yerden lightdm paketini kaldırıp yeniden yüklemekten bahsetmişler onu da yaptım işe yaramadı.

Ubuntuyu Nomodeset olarak kurdum. Açıldı giriş yaptı her şey normal çalıştı. Ekran kartı sürücülerini kurmayı denedim hata vermedi kurulumları yaptı. Daha sonra yeniden başlattığımda açılmadı yine. Sanmıyorum ama Pardus kurarak ya da başka bir Linux dağıtımını deneyerek ekran kartını bozmuş olabilir miyim? Açıkçası ekran kartımdaki sorun şuan nedir anlayamadım. Daha önce çalıştırdığım kullandığım dağıtımlar da dahil olmak üzere hiçbir Linux dağıtımını kullanamıyorum.

Sorun çözüldü. Açtım bilgisayarın içini, ana kart ekran kartı ne varsa temizledim geri taktım. Şuan Pardus’tan yazıyorum hatta. Her şey çalışıyor.

1 Beğeni

Dediğinizi yaptım fakat ro vga 779 yazdım = eşittir işareti koymadım yinede oldu. Teşekkürler.