HP laserjet 1536 tarama sorunu (Ağ paylaşımı ile tarama)

Merhabalar elimde HP laserjet 1536 yazıcı ve tarayıcı var ben bunu pardusta xfce de tarayıcı olarak da kullanmak istiyorum fakat tam bilgim yok yardımcı olur musunuz

Ağ tarayıcısımı yoksa usb ile mi bağlı?
Eğer usb ile bağlı ise skanlite, xsane, xsane-kodak, vuescan programlarını deneyebilirsiniz.

ağ tarayıcısı olarak kullanıyorum @kaan

Öncelikle sisteminizi güncelleyin:

sudo apt-get update
sudo apt-get upgrade
sudo apt-get dist-upgrade
sudo apt-get install samba gvfs gvfs-backends gvfs-bin

Kullanıcı ev dizininize yeni bir dizin oluşturun (Örnek adı: tarama)

sudo nano /etc/samba/smb.conf komutu ile açılan editörün en altına inin ve oluşturduğunuz dizine paylaşım verin:
(Aşağıdaki komutu düzenleyip yapıştırın)

[tarama]
comment = tarama dizini
path = /home/kullanici_adiniz/tarama
browseable = yes
guest ok = yes
read only = no
public = yes
writable = yes

CTRL+O ENTER CTRL+X tuşları ile kaydedip kapatın.

Servisi yeniden çalıştırın:

sudo /etc/init.d/samba restart
sudo chmod 777 /home/kullanici_adiniz/tarama

komutu ile yetki verin.

Ağ tarayıcısının üzerinden bilgisayarınızın adresini kaydedin ve belgeyi taratıp gönderin.

1 Beğeni

sudo nano /etc/samba/smb.conf yolunu yazıp kaydettiğim zaman böyle bir dosya dizini yok diyor @kaan

sudo apt-get update
sudo apt-get upgrade

Komutları ile sisteminizi güncelleyiniz.

yaptım ama genede böyle bir dizin dedi bende yoldan gidip baktığımda da o dosyayı bulamadım xfce kullanıyorum acaba başka bir çözüm yolu var mı yada program vs @kaan

sudo apt-get install samba

komutu ile sambayı yükleyin hata verirse hatayı paylaşın.

Ağ tarayıcısının üzerinden bilgisayarınızın adresini kaydedin ve belgeyi taratıp gönderin. bu özelliği naısl kulalnacağım acaba ? @kaan

Tarayıcınızın adres defteri gibi bir kısım olması gerekiyor. Buraya ekleyeceksiniz.

xsane programını çamaya çalıştığımda böyle bir hata ile karşılaşıyorum çözümü nedir ?

Ağ tarayıcısı olarak kullandığınızı yukarıda belirtmişsiniz. xsane ile ağdan tarama yapamayabilirsiniz. usb ile bağlayıp deneyiniz.

Ağ tarayıcısı olarak kullanabileceğim başka bir program önerebilir misiniz ? @kaan

Ağ tarayıcıları yapıları gereği, cihaz üzerinden taratıp adres defterinde kayıtlı olan kullanıcının payaşım dizinine göndermesidir. İstediğiniz şekilde çalışan bir program aklıma gelmiyor. Belki hp nin sitesinde buna uygun bir (linux için yapılmış) program olabilir.

@kaan hpnin sitesine baktım ama fakat istediğim bir program bulamadım siz bana yardımcı olabilir misniiz bu konuda ?

Yukarıdada belirrttiğim gibi adımları uygularsanız yazıcı üzerinden taratma yapabilirsiniz. Eğer hp nin sitesinde istediğiniz gibi program yoksa tarayıcıdan sirek taratıp kullanınız.

@kaan tarayıcıdan direk taratmam için yapmam gereken nedir ?

1 Beğeni

xsane programını kurdum çalıştırdım “hiç bir aygıt mevcut değil” hatası alıyorum vuescan programını kurdum onda bir sorun çıkmadı ama oda ücretli yardımcı olabilir misin tarayıcım hp laser1536dnf