iki ayrı disk hatası

merhaba bende 2 tane SSD var ve birine windows 10 kurulu. (uefi olarak) windows 10 yüklü SSD’yi çıkarıp 2. SSD’ye pardus yükledim. yükledikten sonra kullanmaya başlıyorum, sıkıntı yok. bir müddet sonra pardus yüklü SSD’yi çıkarıp windows 10 yüklü SSD’yi takıp, windows kullanıyorum. burada da sıkıntı yok. gayet normal. ancak bundan sonra pardus yüklü SSD’yi takıp pardus açılmıyor. pardusu kurarken hatamı yapıyorum. ne yapmam gerekiyor. yardımlarınızı bekliyorum.

Grub kurulumda bir hata olabilir, Windows’lu SSD’yi çıkarıp Pardus’u taktığınızda mı sorun oluşuyor, ikisini taktığınızda mı? Yoksa Pardus SSD’yi çıkartıp, Windows SSDyi taktıktan ve Windows SSDyi çıkartıp tekrar Pardus SSDyi taktığınızda mı?
*sorarken bile kafam karıştı.

2 Beğeni

diskleri çıkarmanıza gerek yoktur. iki ssd disk takılı iken; diyelim ilk disk e windows u kurun. (umarım hiç bir zaman kurmayacağınız zaman gelir) :wink: bunu geçtim kurulumunu yaptıktan sonra ikinci diske de pardus kurun kurulum sonunda grub u ikinci diske kurun. ikinci diskin hangisi olduğunu öğrenmek için de pardus 'u live olarak başlatıp diskler uygulamasını açarak sda / sda1 yada sdb sdc2 gibi olduğu orada yazıyor . kurulum sonunda grubu oraya yükleyin dev/sdb gibi kurulumu tamamlayın. sonra açılışta windows u da pardusu da görebilirsiniz. pardus açıldıktan sonra grub customiser i kurarak yükleme sırasını değiştirebilir. çeşitli ayarları yapabilirsiniz. umarım izah edebildim iyi çalışmalar.

sorunun kolay anlaşılması için işlemleri sırayla yazıyorum. iki ayrı ssd var.

1- windows yüklü ssd’yi çıkarıp boş ssd’ye pardus kuruyorum.

2- pardus yüklü ssd’yi çıkarıp windows yüklü ssd’yi takıp kullanıyorum. (sıkıntı yok.)

3- windows yüklü ssd’yi çıkarıp pardus yüklü ssd’yi taktığımda açılmıyor…

Konunun daha da kolay anlaşılması için Pardus’u yükledikten sonra yeniden başlattığınızda açılıyormu? (SSD değişikliği yapmadan)

evet pardusu yeniden başlatıyorum. sıkıntı olmuyor.

açılış grub seçeneklerinde ki sda1 sdb sdc gibi olay anakartın disk girişlerinin değiştirilmesiyle değişiyor. bu yüzden pardusun açılmasını sağlayan yapı değiştiğinden pardus açılmıyor. aynı sorun bende de olmuştu şu şekilde sorunu çözdüm. anakart üzerinden açılış diskini pardusun kurulu olduğu bölümü seçtim. sonra pardus grub yöneticisini yeniden yükleyerek diske atanan sdb ismini grubdan değiştirdim.pardusa format atmadan açıldı.

1 Beğeni