İntel + Nvidia Ekran Kartı


(Mehmet Tuğrul) #1

Merhabalar bugün Pardus kurmaya karar verdim kurulumdan sonra ekran kartı problemi yaşıyorum Dell Inspiron N5110 Dizüstü bilgisayarda İntel + NVIDIA GeForce GT 525M ekran kartı var forumda açılan konulardan yola çıkarak kurmayı denedim bir türlü kuramadım ekranda dalgalanmalar mevcut kurulum olmuyor.


(Cüneyt Ulusoy) #2

Hangi işlemleri uyguladınız?


(Yunusemre Şentürk) #3

GT 500 serisinde problem yok, görüntü mü alamıyorsunuz ekran çözünürlüğünüz de mi problem var, olaylara microsoft firması gibi bakmayın Pardus içerisinde bir çok ekran kartı driver ı yüklü geliyor saydığım problemler yoksa ekran kartı driver ını ayrıca kurmanıza lüzum yoktur.

Selamlar.


(Ertuğrul) #4

Aşağıdaki videoda ekran dalgalanma sorunu yaşamaktayım ne yapmam gerekiyor,donanım bilgim resimdeki gibidir.


(ismail) #5

linuxta nvidia optimus desteği yok sadece açık kaynak kodlu alternatifler var distro bazlı olanlar falan. benim tecrübelerime göre verimli değiller. bumblebee yanlış hatırlamıyorsam adı. onu kullanabilirsin. ya da direk nvidia kartını kullan çünkü intel kartı performas olarak zayıf. dalgalanmalar da o yüzden oluyor. yani bilgisayarın nvidia sürücülerini kullanmıyor.


(Mehmet Tuğrul) #6

Merhaba kullandığım ekran kartı Nvidia GeForce GT 525M dizüstü bilgisayar


(Mehmet Tuğrul) #7
apt-get purge nvidia* bumblebee*
apt-get install -y mesa-utils
apt-get autoremove

sonra

apt-get install bumblebee-nvidia

yükledim ama bir türlü olmadı şuan hepsini kaldırdım video izlerken ekranda yırtılmalar oluyor


(ismail) #8

nvidia optimus donanım değil teknoloji adı. tümleşik ekran kartı ile nvidia ekran kartı arasında iş yoğunluğuna göre geçiş yapan bir sistem. zaten dedim çok verimli değil diye bumblebee. sen en iyisi nvidia nın sitesinden güncel gerekli sürücüyü indirip kur. terminal ekranı üzerinden. manuel kurulum için yönergeler vardır forumda. ezberimde yok)) bende gt740m ekran kartı ile çok uğraştım ama sonunda sadece nvidia sürücüsüne geçtim.


(Ertuğrul) #9

Arkadaşlar Ekran dalgalanması sornuna kalıı çözüm bulabilen varmı gerçekten sorun halen devam ediyor.