Java Web Start Pardus

Sağlık Bakanlığı CKYS modulu icin bu hafta içersinde Windows ortamında calışmayı ckys.jnlp adında bir Java Web Start programcığı ile sunmaya başladı.Bu pardus icin deb. tabanlı olamaz mı

Hocam neden böyle bir şey söylüyorsunuz ki? jnlp windows ortamı için yazılmaz! Java tabanlı uygulamalar Linux, Windows ve Mac için ortak kullanılabilsin diye yazılır. Bu size hiç bir engel teşkil etmez aksine sunucu tabanlı java yazılımlarında platform bağımsız çalışmak çok keyif vericidir. Benim çalıştığım şirkette java tabanlı program kullanıyoruz. Ben bir windows üzerinde bir Pardus üzerinde açıyorum. Her şey olması gerektiği gibi. Platform ihtiyacı yok. Her yerde aynı çalışıyor. Java bu yüzden var.

Ekran görüntüsü_2017-09-28_13-47-04

ckys.jnlp açmaya çalıştığımda bu hatayı veriyor.

Hocam Windows cihazda şu anda çalışıyor mu program? Kaynaktan yüklenemedi diyor sunucuyla alakalı bir problem olmasın sakın.

kurumdaki bir çok windows 7 de denedim java son sürüme güncelleyince sorunsuz çalışıyor. pardus 17de bu hatayı veriyor.

Pardus’un java sürümü nedir peki? bir uçbirim açarak java -version yazıp sonucunu söyler misiniz?

openjdk version “1.8.0_141”
OpenJDK Runtime Environment (build 1.8.0_141-8u141-b15-1~deb9u1-b15)
OpenJDK 64-Bit Server VM (build 25.141-b15, mixed mode)

@ibrahimak burada benim bilgim dışında başka bir olay var. Windows cihazda test ettim jnlp dosyasını. Güvenlik problemi var güvenilir site listesine ekleniyor ve çalışıyor. Lakin Pardus’ta güvenlik probleminden önce galiba Pardus güvenlik duvarı geçişe izin vermiyor. Burada @cuneyt.ulusoy yada @kaan hocam yardımcı olsunlar. Diğer ihtiyacı olan kişilerde faydalansınlar.