Kamu kurumlarında PARDUS atağı

(uğur gülbüz) #21

fatih bey linux windows kadar kullanıcı kitlesine ulaşamadığı için windows kullanıcıları kadar güncelleme alamayabilir ama zamanla gerek görüldüü takdirde güncelleme yayınlanabilir.

(Fatih Duman) #22

Uğur Bey

Benim kişisel görüşüm devlette Microsoft ürünlerinin yasaklanması. Yazdığım konudan örnek verecek olursam. Devlet beyanname programının windows versiyonunu çıkarmasa sadece linux için çıkarsa ben büromda mecburan en azından 1 makinede linux kullanmak zorunda kalıcam. Böyle bir durumda binlerce şirket ve muhasebeci en azından linuz ile tanışmış olur ve zamanla ön yargılar kırılmaya ve linux öğrenilmeye başlanır.

Çok rahatsız oluduğum başka bir konu. Devlettin kullandığı internet safyalarına birşey yüklemek istediğinizde yada bir çıktı almak istediğinizde sadece excele çıktı alıyor. Neden libreoffice ye çıktı almaz. Ben burada fazlasıyla art niyet olduğunu düşünüyorum.

(Kemal Oktay Aktoğan) #23

Selamün Aleyküm
Öncelikle bahsettiğiniz yazılım için güncellenmesi yönünde talepte bulunmanızı tavsiye ederim.

Kamu kurum ve kuruluşlarında hâlâ windowsun hakimiyetinin olması, tamamen rahatını bozmak istemeyen idarecilerin işgüzarlığı.

Bir okulda 2 yıl görev yaptım. Resmen Pardus kullanmamak için direttiler. Eğitim verdirmeye yanaşmadılar. Anca her kurum için tepeden emir gelecek o şekilde iş yapıyorlar. O da sadece emredilen kadarını.

(uğur gülbüz) #24

vealeykumselam kemal bey size katılıyorum…birincisi linux ve pardus hakkında bilgisi olmayan idarecilerin pardus a kapalı kutular…fatih bey çıktıların sadece exelveya microsoft office göre ayarlanması ise linux u çoğu firma bilmemesi ve yanaşmaması kullanıcıları üzüyor…