Kyocera Ağ tarayıcısı kurmak (Çözüldü)

masaüstüne Tarama klasörü oluşturdum. daha sonra “sudo nano /etc/samba/smb.conf” komuu ile en alt satıra aşağıda bilgileri girdim. ctrl-x kaydettim. tarayıcının ip adresi ile girip gerekli bilgileri girdim. fakat bir türlü taramayı yapamadım linux mint ile hiç sorun yaşamıyorum. sadece burada klasör izinlerinde gruplarda samba gelmiyor. sizce sorun ne olabilir yada kurulumu anlatan bir yer varmı.

[Tarama$]
comment = KYOCERA
path = /home/kmk/Masaüstü/scan
browseable = yes
guest ok = yes
read only = no
public = yes
writable = yes

oluşturduğunuz tarama dizinine sudo chmod 777 /home/…/tarama komutunu vererek yeniden deneyebilirmisiniz?

“sudo chmod 777 /home/kmk/Masaüstü/Tarama” komutu çalıştırdım. fakat tarama hatası almıyorum cihazdan fakat taranan dosyada görünmüyor yani gelmedi ilginç bir durum oluştu

sudo apt-get install kdenetwork-filesharing komutunu çalıştırın.
Masaüstündeki ev dizinine girin.
Tarama dizininde sağtıklayın ve paylaşım ayarlarını birde buradan verip deneyin.

Maalsef olmadı. off
sudo nano /etc/samba/smb.conf

[Tarama$]
comment = KYOCERA
path = /home/kmk/Masaüstü/Tarama
browseable = yes
guest ok = yes
read only = no
public = yes
writable = yes

sudo chmod 777 /home/kmk/Masaüstü/Tarama

dediklerinizi yaptım sağ tıkladım paylaşım ayarları çıkmadı yada paylaşım ile iligi herhangi bir sey.

Masaüstündeki Tarama dizininin üzerinden değil, Ev Dizinine girip Masaüstü Dizinine girip oradaki Tarama dizininde sağ tıklayınız - Özellikler - Paylaşım sekmesi

sorun paylaşım sekmemesinin olmaması.

verdiğiniz komutada çalıştırıp kurdum sorunsuz …

Arayüzünüz KDE değilmiş onun için menü gelmiyor.

yani umutlar tükendimi şimdi :rolling_eyes:

KDE son sürümü kurmaya başlayacam sonucu yazarım tekar

bu komut xcfe için olanı varmı yani paylaşım sekmelerinin açılması için

kde kurdum paylaşımları yaptım her türlü denemeyi varsıyımı yaptım fakat yine olmadı off bu kadar zor olmamalıydı. mint ve ubuntuda çalışan sistem pardusta nasıl olurda çalışmaz. mint çalıştırdım oradan tarama aldım ayarları 100 lece kez karşılaştırdım, sonuç yine aynı. başka bir yol varmı,

1 Beğeni

samba dosyasında düzenleme yaptıktan sonra samba servisini yeniden başlattınızmı?
“sudo /etc/init.d/samba restart”

Sorunu dün gece itibariyle çözdüm sayılı yardımcı olan tüm arkadaşlara teşekkürler. sorun şu imiş KDE için xfce için deneme yapmadım Klasörü masaüstüne değilde de kullanıcı altına almak gerekiyormuş. kısaca özeti aşağıda paylaşıyorum. Tekrar teşekkürler.

Pardus için:
(Tarama) klasörü kullanıcı altına açıcaksın.(masaüstüne değil)
sudo nano /etc/samba/smb.conf
(en alt satıra yapıştır.)

[Tarama$]
comment = KYOCERA
path = /home/komak/Tarama
browseable = yes
guest ok = yes
read only = no
public = yes
writable = yes

ctrl-o + ctrl+x
sudo /etc/init.d/samba restart
sudo chmod 777 /home/komak/Tarama

bu komutlardan sonra çalışaktır.

2 Beğeni

Pardus 17.1 Xfce için bu konuyu takip edeceğim. Yardımcı olan olursa sevinirim.

Merhaba @syagdiran daha önce Pardus 2013’te yaptığım şekilde Pardus 17’de paylaşımı yaptım, sorun yaşamadım.

Bu başlıkta @komak da aynısını yapmış zaten.

Ben bir türlü yapamadım. Herşeyi denedim olmadı.

Ağ yazıcısı bölümünde görünen Kyocera yazıcısını mı kurmak istiyorsunuz? Yapmak istedikleriniz ve denedikleriniz hakkına detaylı bilgi verebilir misiniz?