Linux ortamında Windows İSO dosyası yazdırma nasıl yapılır?

Merhaba, pardus üzerinde “Pardus Disk Kalıbı Yazıcı” ile Windows 10.iso kalıbını yazdırmayı denedim, başarılı bir şekilde yazıldı fakat boot menu tarafından bir türlü boot edemedim.

Win10.iso kalıbını nasıl boot edilecek bir şekilde yazdırmam gerekiyor?

Bios ayarlarından açılış önceliğini flash belleğinize verdiniz mi?
Aşağıdaki var olan bios ayarlarını kontrol ediniz:
legacy → enabled
launch csm → enable
uefi → disable
fastboot → disable
secure boot → disable
iso kalıp dosyasını dd komutu ile yazdırmayı deneyiniz.
Örnek: sudo dd if=win10.iso of=/dev/sdx bs=2048
Not komutta bulunan if parametresinden sonra iso kalıp dosyasının yolu ve adını yazın, of parametresinden sonra takılı olan flash belleğin adınızı yazın.

5 Beğeni

BIOS Ayarlarında bir sıkıntı olduğunu sanmıyorum, çünkü daha öncede windows kurulumlarında bu ayarlarda boot edilebilir halde idi. Şu anda dd komutu ile yazdırma işlemini başlattım geri dönüş sağlıyacağım. :slight_smile:

İso dosyasını USB’ye dd komutu ile yazdırdım, FAT32 formatında olan USB, UDF’ye geçti acaba bu yüzden boot edilmiyor olabilir mi?

Diski ntfs olarak biçimlendirip yeniden iso kalıp dosyasını yazdırın. Ayrıca iso kalıp dosyasının md5,sha256,sha512 kodları var ise karşılaştırın. Belki kalıp dosyasını indirirken bir sorun oluşmuştur.

1 Beğeni

Pardus Image Writer paketlere eklendi mi bilmiyorum ama işinizi görürdü.

Onun dışında https://etcher.io/ da işinizi görür.

1 Beğeni

Merhaba, pardusun disk yazma programını kullandığımı belirttim yukarıda, fakat işe yaramadı.

Bir türlü boot edemedim, şimdi hatırladım iso dosyasını indirirken internet tarayıcısı kapanmıştı tekrar açtığımda duraklatılmış olarak gözüküyordu bende devam ettirdim. Sanırım o esnada indirme sorunu oluştu.

Şimdi iso dosyasını tekrar indiriyorum. :slightly_smiling_face:

Tekrardan Merhabalar, yeniden indirdiğim iso dosyasını flash belleğe yazdırdım fakat sonuç yine aynı. Bir türlü boot edemedim nasıl yapacağım ?

Kalıp dosyasının md5 kodlarını karşılaştırınız. Ya da başka bir iso kalıp dosyası indirip deneyiniz.

md5 kodlarını nasıl karşılaştıracağım ?
İndirmiş olduğum iso dosyası microsoft’un kendi sitesinden.

Terminalde md5sum win10.iso komutu ile md5 kodunu bulun ve indirdiğiniz sitedeki md5 kodu ile karşılaştırın.

Not: win10.iso örnek olarak yazıldı. İndirdiğiniz iso dosyasının adını yazın.

İndirmiş olduğum sitede md5 yok ?

Virtualbox (sanal makina) kurup iso kalıp dosyasını deneyebilirsiniz.
Başka bir windows kurulu olan bilgisayar varsa internetten rufus programı ile yazdırarak deneyebilirsiniz.

VirtualBox (Sanal Makina) üzerinde İSO dosyasını çalıştırmayı başardım. Dosyada sıkıntı yok şimdi sanal makinaya Win10 kurup, o kurmuş olduğum işletim sistemi üzerinden rufus ile yazdırıp deniyeceğim.
İşlem sonu sonucu yazarım. :slight_smile:

1 Beğeni

Tekrardan Merhaba, sanal makine üzerine win10 kurulumu yaptım. Fakat VirtualBox usb aygıtını görmüyor ne yapmam lazım ?

Sanal makineden uğraşmak yerine düzgün bir şekilde yazmayı denemek daha iyi olur çünkü bu basit bir olay aslında. Yalnız Windows’un kendine has birkaç ayarı var ki isoyu direk yazarak boot edemiyoruz.

Ben zamanında WinUSB ile yazmıştım Windows’u yazdırmıştım USB’ye. Şimdi WoeUSB olmuş herhalde.

Bunu indirip bir deneyin:

sudo add-apt-repository ppa:nilarimogard/webupd8
sudo apt update
sudo apt install woeusb
1 Beğeni

Tekrar merhaba, sorunu çözdüm. Destekleriniz için teşekkürler. Diğer hesabıma giriş yapamadım yeni hesap açıp bildirmek istedim.
Windows’ta genelde rufus aracı ile yazdırıp boot ederdim, veya iso kalıbının içinde ki dosyaları direkt olarak FAT32 olarak biçimlendirilmiş USB belleğime kopyalama işlemi ile boot edebiliyordum.

Fakat Pardus üzerinde iso dosyasının içindekileri açamadım. Açabilseydim direkt olarak İSO dosyasının içindekileri USB belleğe kopyalıyacaktım.

Sorunu şöyle çözdüm;

• Pardus üzerine VirtualBox ile Windows10 kurdum.

• Windows10’da İSO dosyasını klasöre çıkarttım.

• Ardından VirtualBox ile Klasör Paylaşma yaptım.

• Windows10’da çıkardığım klasörü Pardus’a aktardım.

• Aktarmış olduğum klasörün içindekileri FAT32 olarak biçimlendirdiğim USB belleğime kopyaladım.

Ve BOOT etmeyi başardım :slight_smile:

1 Beğeni

Selamün Aleyküm

WoeUSB bu işin en kolay yolu.

1 Beğeni

Bu konu son cevaptan 30 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.