Linux'ta ve ya Pardus'ta C#, ASP, Objective-C... Gibi Linux'ta Geliştirilemeyen Diller Geliştirilebilir mi?

Merhabalar,
Bir yerde okuduğum yazıya göre;
C#, ASP, VB, Objective-C vs. diller Linux ortamında geliştirilemiyormuş. Fakat bu asla geliştirilemeyeceği anlamına mı geliyor?

Geliştidiciler tarafından Pardus’ta da çalıştırılıp, geliştirilebilir ve yazılabilir mi?

Saygıyla

Merhaba Enes,

Bahsetmis oldugun tum diller ile GNU/Linux dagitimlarinda uygulama gelistirebilirsin, ancak her dilin onerildigi isletim sistemi uzerinde gelistirilmesinde fayda var.

1 Beğeni

C# artık Linux da çalışıyor. .Net Core açık kaynak proje oldu.

2 Beğeni

python java c++ go varken c# bağımlığından kurtulun . Tabiki de geliştire bilir c# da

2 Beğeni

@yunuse44 keşke bağımlılıklardan kurtulmak o kadar kolay olsaydı. eğer o kadar kolay olsaydı Linux da wine diye bir program olmazdı. C# güzel bir dil ve pek çok güzel araç Linux da yok. tabi ki bu güzel araçların Linux da olmasını istemek Linux un sağlıklı gelişimi için çok faydalı.

1 Beğeni

Hocam, o zaman sorumu şöyle değiştireyim:
Linux’ta geliştirilemeyen bir dil, asla geliştirilememesi söz konusu değil, değil mi?
Yani bir babayiğit gelse yapabilir veya geliştiriciler geliştirebilir, değil mi?

Saygıyla

Programlama dilleri mimariye, isletim sistemine, internet tarayicilarina veya sanal uygulamalara bagli yasarlar.
GNU/Linux ekosisteminde yasamayan bir dili, orada yasatmak icin iyi bir nedene ihtiyac vardir, bu nedenler de genelde ticari kaygilardir. Bknz: Mono projesi.

1 Beğeni

Yani geliştirilebilir.
Teşekkür ederim.

Sanal makinaya Windows kurup ,resimdeki gibi herşey faal şekilde kullanabilirsin.Ben 4 yıldır bu şekilde kullanıyorum.

1 Beğeni

Bu konu son cevaptan 30 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.