MacOSX üzerinde virtualbox üzerinde pardus - debian ikilemi

Elimin altında sürekli olsun diye macos sierra üzerine kurduğum virtual box içine iso dosyasından install yapmaya kalkıyorum. Boot ediyor ama desktop geldikten sonra çook yavaş çalışıyor ve saat dilimi ayarlarında takılıyor.

debian yükledim çalışıyor.

sorun ne olabilir?

bu arada debian default gnome yüklüyor. Uzun yıllardır ilk kez gnome ile yeniden karşılaştım. Gerçekten güzel olmuş. Çok çok üstün olmuş.

Eskiden de KDE yi sevmezdim zaten. Elimin altından herşey kayar gider istemeden yer değiştirirdi. Hala da öyle. Gnome daha sabit ve stabil görünümlü bir arayüz olmuş. Adaptasyon ve öğrenme eğrisi çok daha başarılı olur. (belki Openwindows Solaris ve Irix geçmişimiz yüzünden olabilir tabi)

Güncelleme:

Debian Gnome ile iyi çalıştı gayet de hızlı i5 macbook ile tek çekirdek ve 4GB hafıza ayrıldığı halde.

Şimdi sorun Tübitak AKIS elektronik imza USB (beyaz) çubuğunu Macos dan koparıp linux sistemin görmesini sağlamak. USB cihazı virtualbox dan seçince host sistem izin vermiyor diye hata mesajı alıyorum. MAcos üzerinde birşeyleri öldürüp bu işlemi yapmalı ama neyi? Böylece E-İMZA rahatlıkla kullanılabilir.

Pardus’un takılması ise grafik install ekranından kaynaklanıyor. Ordan sanırım install da çıkmak gerekiyor install opsiyonlarını debian gibi seçenekli yapmalı. text install da olsa iyi olur bu durumda ama grafik takılmasa tabi daha doğru.

1. VirtualBox ortamına kurarken Linux işletim sistemi ve Debian dağıtımını seçiniz.
  2. Sanal makine ayarlarından ekran kartının kapasitesini arttırınız.
  3. Sanal işlemci çekirdek sayısını arttırınız.
  4. Eğer katı hal sürücüsü kullanıyorsanız(SSD) sanal makinenizin disk bölümünden bunu işaretleyiniz.
  5. Görüntü ayarları kısmında 3D destek seçeneğini aktif ediniz.
  6. Kurulumdan sonra VirtualBox Guest paketinini Pardus’a kurunuz.
  7. Sistemi yeniden başlatınız.

Bu işlemler esnasında sanal makinenize en az 2-3 gb ram ayırmanızı tavsiye ediyorum.