" Mantıksal - Birincil " Kavramları Nedir?

Hocam iyi günler!
Bugün format atarken fark ettim (Disk bölümleme kısmında), bu mantıksal ve birincil diye bir şey var. Bunların anlamları nedir?
Mantıksal ile Birincil in farkı nedir?

Teşekkürler, saygıyla

1 Beğeni

Aşağıdaki sayfalara göz atabilirsiniz.
http://belgeler.org/howto/partition-howto-partiton-types.html
http://www.tercih.itu.edu.tr/seyirdefteri/blog/2013/09/06/gparted-kullanımı

2 Beğeni

Hocam teşekkürler fakat daha açık anlatabilşir misiniz? Ben okumama rağmen hala tam kavrayamadım. Neden birincil diski seçelim yada neden mantıksal diski seçelim? Açıklar mısınız?

Teşekkürler, saygıyla

Ben de paylaştığım bağlantılardaki kadar biliyorum. Ne yazık ki ayrıntılı bilgim yok. Bilgisi olan biri yazarsa biz de nasipleniriz. Fakat ondan önce internette arama yapmanızı tavsiye ederim, konuyla ilgili bir çok açıklama mevcut.

1 Beğeni

Hocam internette baya araştırdım fakat hep gönderdiğiniz gibi. Ben hala anlayamamıştım, başka forumlarda göremeyince burada açayım dedim.

1 Beğeni

O zaman bilen birinin açıklamasını bekleyelim :smile:

1 Beğeni

Arkadaşlar şuradaki yazı çok açıklayıcı, okumanızı tavsiye ederim.

Mantıksal bölümlerin adres kaydı MBR’de olmayacağı için sisteminizi primary bölüme kurmanız gerekiyor.

Ayrıca ana sayfa belgeler deki LPI kitapçığında 8. sayfada şunlar yazıyor

Sonuç: pc nin güç düğmesine bastığınızda bios yazılımı çalışıyor, sonra diskinizin ilk 512 bytlik kısmındaki MBR yükleniyor. Mbr ise diskinizdeki bölümlerin adreslerini tutuyor. LPI kitapçığında yazdığına göre bir disk en fazla 4 bölüme ayrılabilir işte bu bölümlerin adresleri mbr de saklanır ve bu 4 bölüme primary denir. Eğer biz daha fazla bölüm istiyorsak bu primary bölümleri kendi içinde yine böle biliyoruz (LPI kitapçığında 5 - 63 arasında değer alabiliyor dediğine göre sanırım 58 mantıksal bölüme ayırabiliriz). Eğer bir primary bölüm daha küçük bölümlere ayrilmis ise bu primary bölüme extented (genişletilmiş) bölüm deniyor. Genişletilmiş bölümün içindeki her bir küçük bölüme ise mantıksal bölüm deniyor. Yukarıda dediğim gibi MBR de sadece primary bölümleri adresleri var, mantıksal küçük bölümlerin adresleri yok. Dolayısıyla sisteminizi primary bölüme yukleyiniz.

Muhammed kardeşimizin paylaştığı bağlantıdaki şu resim konuyu iyi açıklıyor.
1332_00018

6 Beğeni

Hocam baya anladım ama sadece 4 tane açabiliyorsak birincilden, mantıksalda bu birincil bölümleri bölerek kullanıyorya, neden veri kaybı yaşanıyor? (Mantıksalda)

Kusura bakmayın, anlayamadım ne demek istediğinizi. Mantıksal bölümde veri kaybı yaşanıyor diye bir şey mi geçiyor bir yerde?

Bu arada Sinan hocam, elinize sağlık. Sanırsam yeterince ayrıntılı anlamış olduk

1 Beğeni

Hocam mantıksalaa kurunca sistemi veri kaybı yaaşanıyor denmemişmiydi?

Mantıksala kurunca veri kaybı yaaşandığına dair bir şey hatırlayamadım. Tekrar okudum, yine bulamadım :smile: Mantıksal bölümlerin adresleri MBR’de tutulmadığı için sistemi oraya kurmayın deniyor. Fakat kurulursa ne olur bilmiyorum. Belki de kurulamıyordur.

Belki de bilgisayar ilk açıldığında MBR’yi kontrol ediyor ya, orada sistemi bulamazsa açılmıyor olabilir belki. Sadece tahmin

1 Beğeni

Mantıksal bölüme linux kurulabilir mi sorusunun cevabını ben de aramıştım ve öğrenmek için windows 10 kurulu disk de mantıksal bölüm oluşturarak Pardus 17 mi kurdum. Sorunsuz kullanıyorum hiç bir sıkıntı yok…:slightly_smiling_face:

3 Beğeni