Meb DYS ile ilgili bir gelişme var mı?

Merhaba. Pardus 17.1 XFCE kullanıyorum. Meb DYS’ yi çalıştırıyorum. Fakat içindeyken onay çubuğunu görmüyor. Bu konuda bilgi@pardus.org.tr’ye de mesaj gönderdim fakat bir bilgi alamadım. Bu konuda TÜBİTAK’ta bir çalışma var mıdır? Bilgisi olan var mı?

http://www.etebesir.com/yazi/pardus-dys-kolay-kurulumu-150-1.html#
http://www.etebesir.com/yazi/pardus-dys-nasil-kurulur-ve-calisir-148-1.html
http://www.etebesir.com/yazi/pardusda-21-mart-2017-guncellemesi-sonrasi-dys-nasil-calisir-dys-mebjnlp-dosyasini-calistirma-149-1.html

sırayla yukarıdaki linkde bulunan adımları uygulayınız.

Yukarıdaki linklerin hepsi pardus kurumsal 5 için. Pardus 17 için bir kurulum yok.

Bu adımları da yaptım. DYS çalışıyor. Sorun DYS içindeyken onay yapamamak. DYS dışında Uyap dosyası imzalanıyor. Ama DYS, Oracle java kullandığı için sanırım, onay çubuğunu görmüyor. Sıkıntı Oracle Java’ da gibi. DYS’ yi tam olarak kullanabilen var mı? Bilmiyorum. Bu konuda bilgi@pardus.org.tr’ye de mesaj gönderdim. Bu konuda bir düzeltme çalışması var mı? Onu merak ediyorum.

Bugün ilginç bir gelişme oldu. Normalde icedtea ile giremezken, e-devletle birlikte girince Meb DYS’ye de girdim. Onay da yaptım. Fakat Kelime işlemciyi aç dediğimde çöküyor. Tamamen kayboluyor. Belki bu gelişme ile yeni bir ilerleme olabilir umuduyla yazmak istedim.

Bİz de aynı durumdayız arkadaşlar. Kelime işlemcide evrak imzalamak istediğimizde akıllı kart bulunamadı mesajı alıyoruz. Akis de görünüyor kart bu arada.

e-devletle birlikte bir kaç kez girdim. Şimdi o da olmuyor nedense. İcedtea yı kaldırınca oracle java ile giriliyor. Ama yine onay yapılamıyor.

Bu adımları zaten yaptık. Ya da kendi adıma yaptım. Dys’ye girmede sıkıntı yok zaten imza ve onayda sıkıntı.

Bu sabah yeniden denedim. İnanılmaz ama çalışıyor. Öncelikle (Mevlana Meco) kardeşime çok teşekkür ederim.
Konuyla ilgili olarak şu tespitlerimi de söylemek istiyorum.
1- Temiz kurulum yapmadan çalıştırdım.
2- Biz Oracle jre kurduk fakat jdk dosyasının da indirilip ilgili yerlere kopyalanması gerekiyor. Meb jnlp dosyasının açılışı /usr/bin değil /usr/lib/jvm/jdk1.8.0_151/jre/bin/javaws yolu olmalı.
3- Firefox Quantum kullanarak giriş yapabiliyorum.

1 Beğeni

05/02/2018 DYS güncellemesi sonucunda DYS hiç kullanılamıyor.

dys bugünden itibaren sorunsuz çalışyor. tekrar deneyin.

Düzeltiyorum. Ne yazıkki sorun devam ediyor.

Merhaba arkadaşlar, Bakanlığımızın sanırım javalar üzerinde yaptığı ayarlardan sonra DYS sorunsuz çalışıyor. Bilgisayara Pardus’u kurduktan sonra java ayarlarıyla oynamadan aşağıdaki scripti çalıştırırsanız sorunsuz çalışacaktır. Bu arada ben formatlayıp öyle kurdum. Çünkü bayadır DYS çalıştırmaya uğraşırken bir sürü şey yaptık onlardan kaynaklanan hatalar olabilir. PARDUS’u sıfırdan kurmanızı öneririm arkadaşlar.

DYS Kurulum İndir

Not: Sabah ilk attığımın içine java.policy eklemeyi unutmuşum onu ekledim.

1. Arşivi indirdikten sonra ayıklayıp klasörün içinde ;

sh dys.sh

komutu ile çalıştırın. Ben bugün 3 kez bilgisayarı formatlayıp yeniden denedim. Hepsinde de çalıştı ve imzalama yaptı.

1. MS Fontları Meb hattı ile yüklenmediğinden scriptin içine yazmadım. Normal bir bağlantıdan bağlanıp;

sudo apt install ttf-mscorefonts-installer

komutu ile yükleyebilirsiniz. İyi çalışmalar.

Fatih Bey scripti çalıştırdım. DYS sayfası açılmıyor.

Hocam ev dizininize bakar mısınız? Java policy var mı ? Gizli dosya olarak?