Multiboot usb Nasıl Oluşturulur (windows ortamında) RESİMLİ ANLATIM

1. Win10 32 ve 64 bit aynı iso olduğundan hata iletisindeki dosyaları bulamamış. Sadece 64 bit win 10 isosunu gösterince oldu.
  2. Bu durumda (USB Fat32 biçimli) efi klasörü oluştu. Ancak PC Efi modda direkt windows kurulumuna geçiyor, Efi disable iken grup menusü geliyor.
  3. Efi klasörü ve Efi ile ilgili boot dosyaları windowsa ait ve diğer iso dosyaları eklenirken Efi modda başlayacak boot dosyaları düzenlenmediğinden windowsla devam ediyor.
    Bunlar benim anladığım.

Benim kanatime göre çözüm:

1. rufus ve winsetup ile iki USB disk hazırlanacak.
  2. UEFI de boot sırasında görev alan dosyalar rufusla hazırlanana göre düzenlenecek yada değiştirilecek.
  3. Bu konuda eksiklerimden dolayı pek başarılı olamadım. Aslında pek de üzerinde duramadım. Ama şunu merak ediyorum:
    boot/grup.cfg den menu.lst dosyasını nasıl çağırırız?kalın yazı

Teamwiever ile olur diyeceğim de internete girişim biraz zamansız oluyor. Şu zaman derim denk getiremem. Hayati bir mesele de değil zaten (ama önemsiyorum). Yine de yardımseverliğiniz için teşekkür ederim.

Tekrar multiboot oluşturup, sonucu burada paylaşıcam…

Acelesi yok. 3 tane USB diskim sadece Linux kurulumu için sürekli kenarda duruyor. Pardus xfce, Pardus DDE ve farklı bir linux için. Bu hallolursa teke düşecek. Eminim aynı durumda olan bir çok arkadaş vardır. Uefi için çözüm olursa pek çok arkadaş yararlanır diye düşünüyorum.

Hocam merhaba…
Tekrar multiboot oluşturup denedim. Henüz kurulum yapma fırsatım olmadı. Çünkü pc yok elimde. Ancak hazırladığım USB ile Uefi w 10 kurdum başka bir pcye. Dediğim gibi pcyi Uefi modda açınca, Pardus dahil hiç bir Linux dağıtımı menüde görünmüyor. Daha önce Pardus’u arayıp sormuştum. Bana Pardus’un Uefi destekli olmadığını söylemişlerdi. Ancak Windows Uefi olarak sorunsuz kuruluyor…
Sonuç olarak;senin de dediğin gibi Uefi Linux için ayrı bir flash bellek oluşturmak gerekiyor şimdilik…? Ancak yine de elime pc geçmez xfce sürümünü kurmayı deniycem. Bi yerde okudum sanki, bu sürümün Uefi destekli olduğunu…?

Üstadım @Efeyakupkarahanli Pardus uefi destekliyor ancak multiboot oluşturduğumuz usb nin bootu grub2 ile değil grub4dos ile kuruluyor. Bir şekilde win10 grub4dos ile uefi modda başlıyor. ancak bu durum linux sürümleri için geçerli değil.
rufus ile bir usb oluşturdum. sonra fazlalıklarını sildim winsetup ile kurulan dosyaları bu usb içine kopyaladım. grub.cfg içinden menu.lst dosyasını çağıran bir komut yazdım (daha doğrusu buldum). menu.lst (grub menüsü) geliyor. Ancak seçim yapıp çalıştırmak isteyince orada kalıyor.

Bir başka şeey: sanki multiboot için grub2 ile uefi destekli boot etme etme var gibi. bir iki site buldum ama türkçe değil. benim Türkçe dışındaki diller de google translate den ibaret. Bir gece yarısıydı siteleri not almadım. tekrar bulurum bir ara.
Bu arada öğretmenim ve yazılı dönemi. Anlayacağınız eve iş bol, diğer işlere zaman az. Yavaş yavaş deneyip göreceğiz. Belki birileri bu arada derleyip işte böyle diyebilir.
Hayırlı akşamlar

Not: Bilgi eksikliğinden teknik konularda hatalı/yanlış ifadeler olabilir. Affola…

Estağfurullah ne demek. Gayet güzel yazmışsın :slight_smile:
Dediğiniz gibi bu işler zaman ve emek istiyor. Bende zamn yokken pc vardı. Pcyi satınca da bol bol zamanım oldu. İşe bak arkadaş :slight_smile:
Neyse, dediğiniz gibi ya birilerini bekliycez, ya da biz uğraşıp yapıcaz…

Birşey yapacak donanım yok da, İşte orda burada birileri yaptıysa belki diğerlerinden önce görürüz hepsi bu

Farklı bir programla hazırlanabiliyor. Konu burada

1 Beğeni

Hocam bende düzgün bir şekilde çalışırken kurulum sırasında hata kodu 13 desteklenmeyen format hatası geldi.Nasıl düzeltebilrim.

Kusura bakmayın hocam bu aralar pek girmiyorum foruma…
Pardus’u kurarken mi bu hatayı aldınız yoksa multiboot usb yi oluştururken mi? Eğer usb hazırlama aşamasında olduysa ;
Ya imajda sorun vardır, eksik inmiştir, inerken bazen olabiliyor bu sorun,ya da başka yazılımsal bir sorun vardır, kestirmek zor. Tekrar en baştan usb belleği ; eğer 4gb’dan büyük imaj yoksa fat32, varsa ntfs formatında, ister winsetup programıyla, istersen de kendin biçimlendirip, tüm imajları yeniden yazdır. Aynı hatayı verirse, hata aldığın imajı yeniden indir. Şimdilik önerebileceklerim bunlar.
Bi keresinde benzer bir sorun bana da olmuştu. Ancak nasıl çözdüğümü hatırlamıyorum. Çok da sık karşılaşmayınca insan akılda tutamıyor.