Ntfs disk bölümüne yazma izni

Merhaba Arkadaşlar.

Pardus kullanırken zaman zaman harddisk’ in ntfs formatlı bölümüne dosya kopyalama, yazma işlemleri yapmam gerekiyor ancak bunları yapamıyorum.
Pardus’un kurulu olduğu harddisk’in ntfs bölümüne yazma izni nasıl verilir?

Selamlar/Saygılar

1 Beğeni

Buradaki konu size yardımcı olur sanırım. Selametle kalınız.

Mesut bey teşekkür ederim cevabınız için.
Konuyu inceledim ancak maalesef yardımcı olamadı. Pardus içinden ntfs bölümüne bağlanma ve okumada sorun yok ancak buraya dosya kopyalama ya da burada dosya silme işlemi yapamıyorum. “Salt okunur” ikazı alıyorum. Sanırım ntfs disk bölümüne yazma iznine ihtiyacım var. İnterneti taradım ve ntfs-3g komutlarıyla denemeler yaptım ancak başarılı olamadım.
Çözüm için takipteyim.
Saygılar sunarım.

fstab çıktısı şu şekilde;

# /etc/fstab: static file system information.
#
# Use 'blkid' to print the universally unique identifier for a
# device; this may be used with UUID= as a more robust way to name devices
# that works even if disks are added and removed. See fstab(5).
#
# <file system> <mount point>   <type>  <options>       <dump>  <pass>
# / was on /dev/sda2 during installation
UUID=23573f04-1385-435e-a515-962ff53252ba /               ext4    errors=remount-ro 0       1
# swap was on /dev/sda3 during installation
UUID=5b16287e-4bb3-475b-b08a-9f74b32e749a none            swap    sw              0       0
/dev/disk/by-uuid/04145CD7145CCD74 /mnt/04145CD7145CCD74 auto nosuid,nodev,nofail,x-gvfs-show 0 0

Son satır ntfs disk bölümüne ait.
Ntfs bölümünü açılışta otomatik bağlamak için Pardus da yerleşik gelen “Diskler” uygulamasını kullandım.

Aşagıdaki konuda belirtilen “windows’u kapatırken shift tuşuna basılı tutun” tavsiyesi ile harddisk’in ntfs bölümüne kalıcı olarak yazma izni saglandı ve çözüme ulaştım.
Teşekkür Ediyorum.

1 Beğeni