NVIDIA GeForce GT 730M + Intel | Ekran kartı driver sorunu

Merhaba,

Günlerdir uğraşmama ve forumdaki birçok çözümü denememe rağmen Nvidia ekran kartımı çalıştıramadım. Birçok konuda olduğu gibi ben de siyah ekran sorunuyla karşı karşıya kalıyorum.

Kullandığım intel on board ekran kartına ait bilgiler şunlardır:

00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation Haswell-ULT Integrated Graphics Controller (rev 09) (prog-if 00 [VGA controller])
	Subsystem: Lenovo Haswell-ULT Integrated Graphics Controller
	Flags: bus master, fast devsel, latency 0, IRQ 47
	Memory at b5000000 (64-bit, non-prefetchable) [size=4M]
	Memory at c0000000 (64-bit, prefetchable) [size=256M]
	I/O ports at 6000 [size=64]
	[virtual] Expansion ROM at 000c0000 [disabled] [size=128K]
	Capabilities: <access denied>
	Kernel driver in use: i915
	Kernel modules: i915

Ayrıca nvidia-detect ile geri dönen cevap şudur:

Detected NVIDIA GPUs:
09:00.0 3D controller [0302]: NVIDIA Corporation GK208M [GeForce GT 730M] [10de:1290] (rev a1)

Checking card:  NVIDIA Corporation GK208M [GeForce GT 730M] (rev a1)
Your card is supported by the default drivers and legacy driver series 340.
It is recommended to install the
    nvidia-driver
package.

Yardımlarınızı bekliyorum.

Emre bey merhaba
$ lspci -nn | egrep -i “3d|display|vga” çıktısını paylaşmanız mümkün mü?
Saygılarımla…

Merhaba hocam,

Nvidia’nın linki üzerinden indirip kurmayı denediniz mi? Ekran kartınız için driver direk çıkıyor.

@pardustopluluk aşağıdaki gibi herhangi bir şey dönmedi.

Ekran%20g%C3%B6r%C3%BCnt%C3%BCs%C3%BC_2018-09-03_10-18-27

@egrimo nvidia’nın sitesinden de denedim. çalıştıramadım.

nvidia’nın ayarlarını gui olarak açtığımda nvidia-xconfig çalıştırın diyor. çalıştırıyorum ancak reboot ettiğimde ekran terminalde kalır gibi siyah kalıyor. sonra terminale geçip /etc/X11/ içinde bulunan xorg.conf’u silince intel on board kart ile tekrar çalışıyor ve xfce geliyor.

Komutta bulunan çift tırnakları düzeltin.

Bilgisayarda çift ekran kartı mı? var?

emre@pardus:~$ lspci -nn | egrep -i '3d|display|vga'
00:02.0 VGA compatible controller [0300]: Intel Corporation Haswell-ULT Integrated Graphics Controller [8086:0a16] (rev 09)

Pardon dikkat etmemişim. Geri dönen değer budur.

Ümit bey,

Evet, intel on board ekran kartı ve nvidia.

Merhaba
Nvidia ekran kartınız kurulu değil, aşağıdaki makale yardımı ile kurulum işlemini yapabilirsiniz.
Saygılarımla…

https://wiki.debian.org/NvidiaGraphicsDrivers#%20Debian9

1 Beğeni

O anda uğraşırken purge etmişim.

bumblebee ile kurdum. ancak şuanda şöyle bir hata alıyorum.

sudo optirun nvidia-settings

ERROR: Error querying enabled displays on GPU 0 (Missing Extension).

ERROR: Error querying connected displays on GPU 0 (Missing Extension).

Gtk-Message: GtkDialog mapped without a transient parent. This is discouraged.

Merhaba aşağıdaki adımları sırası ile uygulayın

1. Adım: $sudo apt-get purge nvidia* komutu ile bilgisayarınızda nvidia dosyalarını temizleyin.

2. Adım: NVIDIA DRIVERS Linux x64 (AMD64/EM64T) Display Driver adresinden kurulum dosyasını indirin.

3.Adım: $su komutu ve sonrasında root sifresini girin ve root yetkili olun.

4.Adım: #sh ./NVIDIA-Linux-x86_64-375.26.run komutu ile kurulum işlemini yapınız.

Saygılarımla…

Merhaba,
Nvidia GT 740M’yi http://forum.pardus.org.tr/t/nvidia-gtx1050-driver-kurulumu/4214/9 bağlantısıdaki çözüm ile kurmaya çalıştım. Kurulum açıldı ama şu şekilde bir kurulum hatası var. Çözüm önerilerinizi bekliyorum Arkadaşlar.

Hata yazısı:
ERROR: You appear to be running an X server; please exit X before installing. For further details, please see the section INSTALLING THE NVIDIA
DRIVER in the README available on the Linux driver download page at www.nvidia.com.
"Türkçesi:
HATA: Bir X sunucusu çalıştırıyor gibi görünüyorsunuz; Lütfen kurmadan önce X’ten çıkın. Daha fazla bilgi için lütfen NVIDIA’YI KURMAK bölümüne bakınız.
README’deki DRIVER, www.nvidia.com adresindeki Linux sürücü indirme sayfasında bulunur.

Xserver Pardus un window management sisteminin varsayılan arka ucudur. Login ekranı gelmesiyle X başlamış olur. Yüklemeyi login ekranında tty a düşerek X i durdurarak yapmanızı söylüyor.

1 Beğeni

Merhaba arkadaşlar, öncelikle sorunumu çözdüm. Şuan “bumblebee” ile NVIDIA GeForce GT 730M ekran kartım çalışıyor.

Sorunumu çözen düzenlemeler:
/etc/bumblebee/xorg.conf.nvidia içine şu satırları ekledim.

Section "Screen"
Identifier "Default Screen"
Device "DiscreteNvidia"
EndSection

Ayrıca gene aynı dosya içerisinde # BusID "PCI:01:00:0" diye bir seçenek var. Ekran kartımı bulamıyordu bumblebee bu sebeple başındaki diyez işaretini (#) silerek aktif hale aldım.

Daha sonra lspci | egrep 'VGA|3D' komutunu çalıştırdım ve NVIDIA kartımın BusID’sinin 09:00:0 olduğunu gördüm. Yukarıda bahsettiğim BusID’ye bunu yazdım. Ekran kartım çalışmaya başladı.

Yalnız bir de şu var; WineHQ kurmuştum. Wine kurunca ekran kartı çalışmamaya başladı. Bunu tamamen kaldırdım. Şuan tekrar çalışıyor.

3 Beğeni

Onu nasıl yapacağımı tam olarak bilmiyorum. Nasıl yapıldığını yazabilir misiniz?

Bilgisayar açılırken şifrenizi girmeyin giriş ekranında. CTRL + ALT + F1 'e basın. Masaüstü arayüzü kapanacak, terminale geçeceksiniz. Terminal üzerinden kurulumu komutlarla yapacaksınız.

2 Beğeni

Bu konu son cevaptan 30 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.