NVIDIA GeForce GTX 950M PCI Express Root Port #3 (rev f1) hatası

Merhaba
Asus dizüstü bilgisayarımın özellikleri aşağıda. Pardus kurulumunda ekteki resimdeki gibi hata alıyorum. Özellikle bilgisayar yeniden başlatmadan sonra kablolu ethernet bağlantım çalışmıyor. Kapatıp açınca çalışıyor. Fakat hata devam ediyor. Ubuntu 16.04 de kullandım. Bir şekilde düzeldi. Fakat stabil çalıştıramadım. Pardus 17.10 ile daha stabil çalışıyor. Bu hatayı gidermek için yardım edebilir misiniz?
Ayrıca Nvidia sürücüsünü Pardus’ta yükleyemedim. Ne yaptıysam yeniden başlattan sonra bilgisayarım açılmadı.

serkan@pardus:~/Masaüstü$ lspci
00:00.0 Host bridge: Intel Corporation Device 5910 (rev 05)
00:01.0 PCI bridge: Intel Corporation Skylake PCIe Controller (x16) (rev 05)
00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation Device 591b (rev 04)
00:04.0 Signal processing controller: Intel Corporation Skylake Processor Thermal Subsystem (rev 05)
00:14.0 USB controller: Intel Corporation Sunrise Point-H USB 3.0 xHCI Controller (rev 31)
00:14.2 Signal processing controller: Intel Corporation Sunrise Point-H Thermal subsystem (rev 31)
00:15.0 Signal processing controller: Intel Corporation Sunrise Point-H Serial IO I2C Controller #0 (rev 31)
00:15.1 Signal processing controller: Intel Corporation Sunrise Point-H Serial IO I2C Controller #1 (rev 31)
00:16.0 Communication controller: Intel Corporation Sunrise Point-H CSME HECI #1 (rev 31)
00:17.0 SATA controller: Intel Corporation Sunrise Point-H SATA Controller [AHCI mode] (rev 31)
00:1c.0 PCI bridge: Intel Corporation Sunrise Point-H PCI Express Root Port #1 (rev f1)
00:1c.2 PCI bridge: Intel Corporation Sunrise Point-H PCI Express Root Port #3 (rev f1)
00:1c.3 PCI bridge: Intel Corporation Sunrise Point-H PCI Express Root Port #4 (rev f1)
00:1f.0 ISA bridge: Intel Corporation Sunrise Point-H LPC Controller (rev 31)
00:1f.2 Memory controller: Intel Corporation Sunrise Point-H PMC (rev 31)
00:1f.3 Audio device: Intel Corporation Device a171 (rev 31)
00:1f.4 SMBus: Intel Corporation Sunrise Point-H SMBus (rev 31)
01:00.0 3D controller: NVIDIA Corporation GM107M [GeForce GTX 950M] (rev a2)
03:00.0 Network controller: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL8723BE PCIe Wireless Network Adapter
04:00.0 Unassigned class [ff00]: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL8411B PCI Express Card Reader (rev 01)
04:00.1 Ethernet controller: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller (rev 12)
serkan@pardus:~/Masaüstü$

Benip labtop toshiba buna benzer bir hata olmuştu hatayı tam hatırlamıyorum

Çalışan seçeneğinden USB den açılış yaptım Masaustündeki Pardus kur ile kurdum
başarılı bir şekilde kurulum tamamlandı.

Ben defalarca kurdum ama başarılı olamıyorum bir türlü.

Merhaba @SerkanC bey,

Nvidia non-free driver ı kurmaktaki asıl amacınız nedir, oyun mu oynayacaksınız yoksa görsel bir problem mi var, Eğer görüntü alıyorsanız driver ınız kurulu olmadığı anlamına gelmiyor; bu genel bir yanılgıdır. Ekran kartı sürücünüz Pardus içerisinde yüklü olan firmware ler tarafından zaten sürülmekte. Oyun gibi bir elzem ihtiyacınız yok ise sistemi olduğu gibi brakmanız daha verimli olacaktır.

Saygılarımla.

Merhaba @Yunusemre Bey,
Aslında oyun için değil de. Yukarıdaki resimle ilgili bir problem olabilir diye düşünüyorum. O yüzden Nvidia sürücüsün yüklemeye çalışıyorum. Ayrıca VMware ile bazen windows 10 da grafik programları kullanıyorum. VMware açılırken 3d sürücüsü kullanılamıyor diye hata mesajı veriyor. Peki yukarıdaki resim ile ilgili bir yorumunuz var mı?

İlk görüşte bir hardware problemi olabileceğini düşünüyorum, eğer kullandığınız cihaz laptop ise bir iletken macun yenilemesi yapmanızı öneririm.

Selamlar.

Evet dizüstü bilgisayar. Üstelik yeni aldım. Asus R510V. Şimdi ben bunu açsam garantisi de gider. Neyse biraz daha bakayım olmazsa Windows 10 kuracağız artık.
Teşekkürler.

Aslında daha iyi bir bakıma, direk garantiye anlık görüntü kayıpları yaşıyorum yaşama sıklığı bilinmiyor ve ısınma problemi var derseniz değiştirmek zorunda kalırlar, kullanıcı hatası diyemezler. Şahsi fikrim garantiye göndermeniz, böylece ileride microsoft ürünü kullansanız bile yaşayabileceğiniz problemlerin önüne geçecektir. Rica ederim.

1 Beğeni

Teşekkürler @Yunusemre Bey.
Saygılar.

Merhaba,
PCIe Bus hatası aşağıdaki linkte “GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT=“quiet splash pci=nomsi”” satırıyla çözülmüş gibi görünüyor. En azında Pardus 17.10’da açılış kapanışlar düzeldi. Fakat ekran kartı ile ilgili bir gelişmem yok.
İyi günler.

Çözüm linkini yazmayı unuttum galiba. https://askubuntu.com/questions/748078/nvidia-geforce-930m-driver-and-pci-bus-error