Nvidia GTX1050 Driver Kurulumu

Merhaba

Bu sefer oldu fakat grub güncellemesinde şu şekilde bir hata aldım

sudo update-grub
[sudo] password for yuceltanis:
/usr/sbin/grub-mkconfig: 1: /etc/default/grub.d/nvidia-drm.cfg: nvidia-drm.modeset=1: not found

1 Beğeni

Merhaba Veysel Bey

Nvidia Sildim tekrar kurdum bu sefer tüm adımlar sorunsuz gerçekleşti.

şuan bilgisayarı kullanıyorum ama nvidia çalışıyor mu nasıl anlarım bilmiyorum.

Pencere efekti etkinleştirmeye izin vermiyor. İntel ekran kartını kullanırken izin veriyordu.

glxinfo -i | grep render
Xlib:  extension "GLX" missing on display ":0".
Error: couldn't find RGB GLX visual or fbconfig

Yardımlarınız için teşekkür ederim.

1 Beğeni

Biliyorum üstad bende de aynı sorun oldu nvidia sürücüleri kullanılıyor ama gl çalışmıyor. Debian konfigurasyonlariyla alakali olmasi lazim. Ayni sorunlari Debian’da da yasiyorum cunku.

2 Beğeni

Veysel bey, sorun çözüldümü aynı ekran kartına sahibim, birkaç kere nvidia paket kurdum herseferinde sistem çöktü…

Bu arada birşey farkettim, Xfce kurduğumda webden gezinirken dalgalanmalar olurdu. DDE sürümde gayet güzel ve sorunsuz çalışıyor. DDE sürümde farklı sürücülermi kullanılmış acaba ?

2 Beğeni

17.2 sürümü ile birlikte tekrardan deniyorum.

2 Beğeni

Merhaba Veysel Bey,
Kurulum ile ilgili bilgi verirseniz sevinirim aynı ekran kartı bende de mevcut

1 Beğeni

Bu kartı ubuntuda yada mintte kullanıyorlar sanırım. Pardus ta neden sorun çıkarıyor çözülse güzel olacak.

3 Beğeni

1 gönderi yeni bir konu için ayıklandı: Ndivia Gt620M yükleme

1 gönderi var olan bir konu içinde birleştirildi: Nvidia Ekran Cözürlük problemi

Merhaba,

Arkadaşlar NvidiaGraphicsDrivers - Debian Wiki Debian sitesinde bir not dikkatimi çekti.

Note: if this lspci command returns more than one line of output, you have an Optimus (hybrid) graphics chipset, and the instructions on this page do not apply to you. Check the Bumblebee page instead.

Burada çift ekran kartı olanlar için Bumblebee paketinin kurulması gerektiği yazılmış. Bunun üzerinden çözüm bulmak lazım sanırım…

2 Beğeni

Bir umut çözüm olmuştur diye geldim ama, yöneticiler bu konuya bir el atsa şu sorunu çözsek güzel olacak…

1 Beğeni

Evet bumblebee ile düzgün çalışıyor ve durum Debian’ın prime kullanmamasından kaynaklanıyor. Ubuntu ve türevleri, Arch Linux hep PRIME kullanarak bu işi hallediyor ama Debian’da PRIME cozumu yok belli ki. Bumblebee ve primus paketlerini kurarak sorunu cozebilirsiniz.

2 Beğeni

Veysel Bey, kurulumu nasıl yaptınız rica etsem baştan sona aşamaları yazabilirmisiniz. Teşekkürler.

1 Beğeni

Merhaba,

Veysel bey çözüm sağlayabildiyseniz bizimle paylaşırsanız seviniriz.
Pardus zevkle kullanıyoruz.
Çok memnunum.
Tek sorunum GTX 1050 ekran kartını tanıtamadım sadece

Merhaba,

Öncelikle ramazan bayramınız kutlu olsun

Yaklaşık olarak 6 aydır pardus kullanmaktayım. Çokta memnunum herhangi bir şikayetim yok.

Nvidia 1050 GTX ekran kartını tanıtamadığım için 3D Gpu kullanamıyorum. Bundan dolayı android studio ve ionic cordova ile çalışma yaparken uygulamamı test ederken sorun yaşıyorum.

Web tabanlı yazılımlar geliştirmekteyim.

Pardus kullanmaya devam etmek istiyorum. Şuan 2 işletim sistemi kullanıyorum alternatif olarak.

Problemi çözmemizde yardımcı olursanız çok sevinirim.

Pardus forum ve diğer farklı forumlarda araştırma yaptım hiç bir şekilde çözemedim.

Forumda bununla ilgili bir konu mevcut. Benim gibi diğer arkadaşlarda aynı sorunu yaşıyor.

Yardımcı olursanız çok sevinirim.

1 Beğeni

Selamün Aleyküm
İnternette biraz araştırdım. Veysel beyin dediği gibi bumblebee kurulumu gerekiyor.

Şu komut ile kurulum gerçekleştiriliyor.

sudo dpkg --add-architecture i386 && sudo apt-get update && sudo apt-get install bumblebee-nvidia primus primus-libs:i386
2 Beğeni

Kemal Bey, kurulumu yaptım fakat pardus logosundan sonra sol üst köşede gelen yazılardan sonra orada donup kalıyor.

Merhaba Yunus,

Sorunu çözdüm.

Grup ayarlarında açılışta nomodeset aktif hale getirip pardusu açman gerek.

Sonrasında terminal ekranında;
sudo prime-select nvidia

komutunu girince problem düzeliyor.

Nvidia ile android studio ise emulatorde çalışmaktadır.
Denedim test ettim.

4 Beğeni

Merhaba Yücel Bey,
Şimdiye kadar Nvidia’ya ihtiyacım olmamıştı.Şimdi de yok ancak denemek için kurulum yaptım. Ben de https://www.pcsuggest.com/install-and-configure-nvidia-optimus-with-bumblebee-in-debian/ adresindeki yönergeleri uygulayarak bumblebee kurulumunu gerçekleştirdim. Belki birilerinin işine yarar diye buraya not düşmek istedim.
İyi çalışmalar.

1 Beğeni