Otomatik Java Yükleyici Projesi (AJIP)

Arkadaşlar herkese merhabalar. Java yükleyici artık hazır. Github’da hem .deb paketi hemde projenin tamamı bulunmaktadır, github adresi şu şekilde;

AutomaticJavaInstallerProject

Programı Qt ile yazıldı. Program LGPLv3 lisanslıdır. Tek yapmamız gereken bir adet java indirmek ve hemen işe başlamak.

http://www.oracle.com/technetwork/java/javase/downloads/jdk8-downloads-2133151.html

İndirme işlemi bittikten sonra arşiv dosyasını sağ tık>Buraya Ayıkla diyerek arşivden çıkarıyoruz.

1- Manuel Kurulum ve Çalıştırma;

Gerekli kütüphaneler; libqtgui4, gksudo, libc6 (synaptic üzerinden yükleyiniz)

Çıkan klasöre girerek ‘build-ajip-Desktop-Debug’ klasörünü buluyoruz ve açıyoruz. Klasörü açtıktan sonra sağ tık>Burada Terminal Aç seçeneği ile bir uçbirim açıyoruz. Açılan uçbirime;

gksudo ./ajip

yazarak çalıştırıyoruz. Şifre isteyecektir. Şifremizi girdikten sonra uygulamamız açılır.

2- Otomatik Kurulum ve Çalıştırma;

Çıkan klasöre girerek ‘ajip_x.x.x_amd64.deb’ (x yerine sürüm numaraları yazar) isimli paketi gdebi ile yada dpkg ile yükleyiniz.

İlk görüntümüz şu şekilde olmalı;

Not: Arayüz geliştirmelerinden dolayı değişiklikler olabilmektedir. Lakin programın çalışma mantığı aynıdır. Resimler birebir aynı olmayabilir. Her versiyonda olmasa da bir kaç versiyonda bir değiştirilecektir.

Burada ‘Seç’ butonuyla indirmiş olduğumuz java arşivini seçeceğiz. ‘Seç’ butonuna tıkladığımızda karşımıza şöyle bir pencere açılmalıdır;

3

Root dizininden başlamasının sebebi yönetici olarak açmamızdan kaynaklıdır. Buradan java arşivini seçip Open diyoruz ve ilk pencereye tekrar dönüş yapıyoruz;

Gördüğünüz gibi java arşiv dosyamız seçildi. Buradan ‘Kur’ butonuyla arşivi ayıklatıp kuruluma geçiyoruz. Kurulum otomatik yapılır. Ekran çıktılarında herhangi bir hata var mı kontrol ediyoruz;

Kurulum sorunsuz tamamlandı ise firefox’a da eklenti tanımlamak için ‘Eklenti Yükle’ butonunu kullanınız. Lakin dikkat edilmesi gereken şey eklenti yüklendikten sonra kesinlikle /usr/lib/mozilla/plugins/libnpjp2.so dosyası harici open-java’ya ait bir eklenti dosyası varsa silelim. Aksi takdirde java çöktü hatası alırsınız. Herkese kolay gelsin.

Sürüm Notları;
v0.1;
-jdk kurabilme
-firefox java eklentisi kurabilme

v0.2;
-GUI iyileştirmeleri yapıldı

v0.3;
-GUI iyileştirmeleri yapıldı
-i586 ve x64 otomatik tanıma özelliği eklendi
-jre kurma özelliği eklendi
-firefox java eklentisi kurarken oluşan hata giderildi

v0.4;
-İlerleme adımları için durum çubuğu eklendi
-Durum çubuğunun üzerinde hangi adımların işlendiği ayrıntılı olarak yazıldı
-Dosya seçerken ‘cancel’ butonuyla geri dönüldüğünde çıkan hata giderildi
-Debian paketi ikili paket şeklinde hataları giderilerek yeniden oluşturuldu.
-Eski java sürümlerini kaldırmadan java kurma özelliği eklendi.

6 Beğeni

Selamlar Musa Bey. Programınızı ve javayı indirdim. Ancak kuramadım. Eğer mümkünse biraz daha ayrıntılı anlatabilir misiniz?

JavaInstaller indirdikten sonra ayıkla dedim. Klazörün içinde uçbirim açtım ve gksudo JavaInstaller yazdım. Şifreyi girdim ve uçbirimde aşağıdaki durum oldu.
ism-egitim@pardus-mc:~/Downloads/JavaInstaller$ gksudo JavaInstaller
ism-egitim@pardus-mc:~/Downloads/JavaInstaller$
Yukarıdaki şekilde kaldı. Daha sonra ne yapacağımı bilemedim.

Hocam görsel anlatım ekledim. Kolay gelsin.

1 Beğeni

Musa hocam. Yazdıklarınızı uygulamadım ancak ilkin olmadı.sudo su ile root olduktan sonra belirttiğiniz komutu yazdım ve libQtGui.so.4 dosyasının kurulu olmadığını yazdı. Bu dosyayı depodan kurdum. Ardından gksudo ./JavaInstaller komutunu çalıştırdım ve çalıştı. Çok iyi oldu bu. Allah razı olsun. Çok sağolun.

1 Beğeni

Selamlar Musa Bey. Yukarıda da belirttiğim gibi yazdığınız işlemleri yaptıktan sonra firefoxta java gözükmedi.Yeni kurduğumuz javanın sürümü jre-8u-151 iken /usr/lib/mozilla/plugins/libnpjp2.so ise 141 sürümünde idi. Bende elle /usr/lib/jvm/jre1.8.0_151/lib/amd64/libnpjp2.so adresinden /usr/lib/mozilla/plugins/libnpjp2.so adresine bağlantı yaptım. Şimdi firefoxta java gözüküyor.

Sorun tespit edildi teşekkürler Mesut Bey. Yeni güncelleme yapıyorum içerisine dahil ettim çözümü.

1 Beğeni

Kıymetli Musa hocam. Pardus DDE’de yukarıda yazdığınız gibi yapıyorum, şifre ekranı geliyor şifreyi giriyorum ancak program açılmıyor. Ve hiç bir uyarı vermedi.
XCFE masaüstünde ise; şifre girdikten sonra yine açılmadı ancak aşağıdaki hatayı verdi.
**(gksu_do:2588):WARNING **: Couldn’t connect to accessibility bus: Failed to connect to socket /tmp/dbus-C7UIHg43x9: Bağlantı reddedildi
Selametle kalınız.

@mcanatan Bey, klasörün içerisine girerek ajip dosyasını sağ tık>‘Özellikler’>‘Program olarak yürütülmesine izin ver’ tikini atıp tekrar deneyiniz lütfen. Tabi bu arada libqtgui4 paketini Xfce’deki gibi yüklemiş olmanız gerekmekte.

İkinci sorunuz hakkında henüz bir gelişme kaydetmedim. Geçenlerde bende format attım aynı hatayı bana da verdi synaptic üzerinden tahmin ettiğim bir şey yükledim ama ne yüklediğimi hatırlamıyorum. Belki gdebi yüklemiş olabilirim belki de başka bi şey. Yakında tekrar format atacağım bu hatanın da çözümünü yazarım. Kolay gelsin.

1 Beğeni

Sağ tık ile “Program olarak yürütülmesine izin ver” dedikten sonra “gksudo ./ajip” kodu ile de çift tıklamayla da açılıyor. elinize sağlık teşekkürler.

Github dosyalar içerisine .deb paketini de ekledim. Yüklerseniz gksudo ./ajip yerine herhangi bir yerden uçbirim açarak doğrudan gksudo ajip yazarsanız çalışır. Herkese kolay gelsin.

1 Beğeni

Arkadaşlar tam olarak bir debian paketi yapmaya çalıştım. Github içerisine yükledim. Eksiği vardır mutlaka ama yine de debian paketi işte. Bir önceki debian paketi çok amatörd şimdiki yapmaya çalıştığım ikili sistemde oldu. Yine de hatalarım vardır ama çalışıyor. Umarım beğenirsiniz.

1 Beğeni

Selamlar Musa Hocam.
Yeni oluşturduğunuz deb paketini indirdim ve kurmak istediğimde aşağıdaki hata mesajını verdi.
mcanatan@mcanatan-P:~/İndirilenler$ sudo dpkg -i ajip_0.4-1_all.deb
**[sudo] password for mcanatan: **
dpkg-deb: hata: ‘ajip_0.4-1_all.deb’ dosyası debian biçimli bir arşiv değil
dpkg: ajip_0.4-1_all.deb arşivi işlenirken sorun yaşandı (–install):
** alt süreç dpkg-deb --control 2 çıkış kodu ile sona erdi**
İşleme sırasında hatalarla karşılaşıldı:
** ajip_0.4-1_all.deb**
mcanatan@mcanatan-P:~/İndirilenler$

Hocam dünden beridir paketin hatalarının tamamını gidermeye çalışıyorum çok şükür şimdi hiç hatası kalmadı. Tekrar indirip deneyebilir misiniz? Şimdi ben denedim bir sorun çıkmadı ve yükledi ama sizde de bir sorun çıkmaz umarım.

Öncelikle ellerinize Musa hocam. ajip.deb sorunsuz çalıştı. Lakin java kurulumu ile ilgili sorunlar çıktı. Java kurarken /usr/lib/jvm/java-8-openjdk-amd64/jre/bin/java otomatik kipte kullanılıyor şeklinde yazıp kurmuyordu. Bu uyarı kurulumun her aşamasında çıktı. update-alternatives --config java kodu yazıp elle ayarlaımışı seçmek istediğimde ise;
update-alternatives: /usr/bin/java (java) alternatifini sağlaması için /usr/lib/jvm/jdk1.8.0_152/bin/java elle yarlanmış kipte kullanılıyor
update-alternatives: hata: ‘/etc/alternatives/java.dpkg-tmp’ sembolik bağı oluşturulurken bir sorun yaşandı: Erişim engellendi
Uyarısı alıyor ve sonuç değişmiyordu. İnternette yaptığım araştırmalarda bu kodu sudo update-alternatives --install “/usr/bin/java” “java” “/usr/jvm/jdk1.8.0_152/jre/bin/java” 1 yazdım. Gene hata verdi ama artık varsayılan javayı ayarlabiliyorum. Bu kod mu işe yaradı yoksa java mı acıdı bana bilemiyorum.

Hocam herhangi bir problemle karşılaşmadım. Program gayet stabil çalışıyor. Tekrardan gksudo ile açarak deneyebilir misiniz?

Sorun programda değil benim de anladığım kadarıyla. Sorun, uyarısı ve varsayılan java değiştirebilmeyi başarınca ajip javayı sorunsuz kurdu hocam. Tekrar teşekkür ederim. Ellerinize sağlık.