Özgür Yazılım Laboratuvarımda Kodlama derslerim başladı. Sorunlarım var!

Merhaba arkadaşlar, çalıştığım şehirde ortaokul ve lise öğrencilerine yönelik kodlama kursu açmış bulunuyorum. Sınıfımdaki bilgisayarlara Pardus 17.2 XFCE yükledim. Öğrencilerimi özgür yazılımlar hakkında bilgilendiriyor ve derslerin belli bir kısmında Linux eğitimleri veriyorum. Ancak bazı sorunlarım var:

1. Öğrenci bilgisayarlarının masaüstünde bir paylaşım klasörü oluşturmak istiyorum. Forumda paylaşımda ilgili birkaç çözüm var ama yapamadım.

2. Chrome kullanırken bazen bilgisayar donuyor. Hiçbir şekilde kurtaramıyorum. Kasadan kapatıp açıyorum.

şimdilik bunlar ve Pardus ekibine bir şey sormak istiyorum:

bir klasörü ağda paylaşıma açmak için neden bir sürü işlem yapmam gerekiyor.
Orda uyguladığınız çözümleri güncelleme olarak gönderemez misiniz?
Veya bu forumdaki sık sık sorulan sorulara yönelik bir güncelleme veya dökümantasyon hazırlasanız çok güzel olabilir.

Teşekkür ederim…

5 Beğeni

Merhaba,
Sorunuza direkt bir cevap degil ama işiniz görebilir.(Kesin görür, ama tercih eder misiniz onu bilmiyorum.)
Syncthing diye bir uygulama var.
Yerel ağdan veya internetten eşleme yapabiliyorsunuz. Ağ, alt ağ, ip ayarı gibi şeyler gerekmiyor.
Yazılımı yuklediğiniz her bilgisayarın bir kimlik numarası (ID) oluyor. Sadece bu kimlik no sunu ekliyorsunuz, bu numara ile paylaşım yapıyoruz diye yazılıma.
Hatta, bunu temel alan ve de pardusa özgü bir uygulama da yapılabilir. Herkesin işini kolaylaştıracaktır.

1 Beğeni