Pardus 144 Mhz Ekran Problemi

Merhabalar,

Nvidia GTX 1080 (+intel) ekran kartı kullanıyorum. Ne depodan “nvidia-driver” kodu ile sürücüleri yükleyerek nede Nvidia Drivers sitesinden indirdiğim sürücüyü yükleyerek sorunumu çözemedim. (Sitedeki tüm yükleme metodlarını denedim)

Sorunu özetleyecek olursak Nvidia Settings ayarları kaydetmiyor. Son sürümlerde buna gerek olmadığını öğrendim ancak ne yaparsam yapayım 144 Mhz ekranımı bilgisayar açıldıktan sonra kod girmenin haricinde yapamadım.

Her seferinde ayrıca kod girerek veya nvidia settings den 144 mhz yaparak uğraşmak istemiyorum, bunun bir çözümü var mıdır ?

Başka linux sistemlerde başlangıç dosyalarında 1-2 değişikle bu işlem yoluna girebiliyor. Yada ayrıca ekranlar diye bir uygulamaları var oradan kaydedildiğinde hiç bir sorun kalmıyor. Pardus’un DDE sürümünde bu durumu nasıl düzeltirim. Yardımınız için şimdiden teşekkürler.

1 Beğeni

ekran çözünürlüğü değişince görüntü gitti - kaan tarafından #2 linkindeki konuda bulunan 4. adımdan itibaren bakınız. 7. adımda bulunan koda kendi kodunuzu yazıp kaydediniz.

2 Beğeni

Merhabalar,

Pardus 17.3 DDE sürümünü kullanıyorum. 144 Mhz ekran problemimi aşmak, otomatik update vs. için .sh uzantılı dosyalar oluşturdum ve kullanıyorum.

Problemim şöyle DDE sürümünde bu dosyaları başlangıçta otomatik olarak çalıştırmak için ne yapmam gerekiyor. Autostart klasörlerine koydum, yazma izni verdim, sistem başlangıç dosyalarına kod ekledim, farklı kaynaklardan kodlarla başlangıca eklemeye çalıştım sonuç hüsran…

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Kullandığınız komutlar yetki siteyen komutlar ise açılışta otomatik çalışmaz.
Komutlarınızı aşağıdaki şekilde düzenlerseniz problem olmaz:

#!/bin/sh
sh -c "echo "1234" | sudo -S systemctl stop ccpd.service"
sh -c "echo "1234" | sudo -S systemctl start ccpd.service"
sh -c "echo "1234" | sudo -S systemctl restart cups.service"

Not: Yukarıdaki örnek kodlarda 1234 sizin kendi yetkili parolanız olması gerekiyor.
Not: Kullanacağınız komutları sudo -S komutundan sonra yazınız. Örnek olarak ccpd servisi durdurulup başlatılıyor.

1 Beğeni

Merhaba Kaan Bey, aşağıdaki gibi bir kod dizini oluşturmuştum. Otomatik Update gibi bir şey yapmaya çalıştım. Sürekli konsoldan yazmaktansa bence faydalı :slight_smile:

#!/bin/sh
sh -c "echo "o" | sudo -S apt-get update"
sh -c "echo "o" | sudo -S apt-get upgrade -qq"
sh -c "echo "o" | sudo -S apt-get install dkms build-essential linux-headers-$(uname -r) -qq"
sh -c "echo "o" | sudo -S apt-get autoclean -qq"
sh -c "echo "o" | sudo -S apt-get autoremove -qq"

Aşağıdaki kod dizini ile de 144mhz ekran olayını çözüyorum. Diğer Linuxlardaki yöntemler işe yaramamıştı.

#!/bin/sh
sh -c "echo "o" | sudo -S cvt 1920 1080 144 && xrandr --output DP-2 --mode 1920x1080 --rate 144.00"

İki konuda da cevaben belirtmiş olduğunuz crontab ve çözünürlük açıklamalarınızı ilk fırsatta deneyerek sonucunu bildireceğim teşekkür ederim.

2 Beğeni

Kaan Bey Merhaba,

Cevaben yazdığınız konudaki adımları yaptım ancak 144 mhz olayını bu şekilde de çözemedim. ekran.sh dosyası hiç bir şekilde başlangıçta çalışmıyor. Bu durumunda DDE kaynaklı olduğunu düşünmeye başladım diğer hiç bir masaüstünde bu problemi yaşamamıştım. Sizlere de deneyim ve tecrübe olması açısından Teamviewer ile sistemime bağlanmanıza izin verebilirim. Desteğiniz için tekrar teşekkürler.

Önceki mesajımda verdiğim likteki otomatik çalışma xfce arayüzü için geçerliydi.
DDE için Canon LBP6310 yazıcı Kuramama sorunu (KDE) - kaan tarafından #18 linkindeki adımları düzenleyerek yapabilirsiniz.

1 Beğeni

Kaan Bey sanırım oda KDE ve XFCE için. rc.local dosyası boş. Aşağıdaki gibi yapmaya çalıştım ama sonuç hüsran.

#!/bin/sh
/etc/init.d/ekran.sh
exit 0

XFCE de olan Ayarlar oturum ve başlangıç bölümü DDE de yok. Uğraştırdım sizi ama umarım çözüme ulaşabiliriz. Selamlar.

Linux : How to run a command when boots up? linki inceleyiniz.

1 Beğeni

Peki bir yol daha :slight_smile:
Kodunuzu sudo nano ~/.profile ile açılan editörün en altına yazıp kaydedin ve deneyin.

2 Beğeni

/etc/init.d/ klasöründe ekran.sh dosyasını oluşturdum.

#!/bin/sh
sh -c "echo "o" | sudo -S cvt 1920 1080 144 && xrandr --output DP-2 --mode 1920x1080 --rate 144.00"

Çalıştırma izni verdim.

chmod +x /etc/init.d/ekran.sh

Aşağıdaki kod ile öncelik atadım.

update-rc.d ekran.sh defaults 100

Dosyayı tekrar açarak root olarak çalışmasını sağmaya çalıştım ve sonuna aşağıdaki kodu ekledim.

/root/fw.start

Dosyanın son hali aşağıdaki gibi oldu.

#!/bin/sh
/root/fw.start

Sonuç: Hüsran… :frowning:

Kadların Son durumu :

# ~/.profile: executed by Bourne-compatible login shells.

if [ "$BASH" ]; then
  if [ -f ~/.bashrc ]; then
    . ~/.bashrc
  fi
fi

mesg n || true

Benim son durumum : Hüsran :frowning: olmadı.

1 Beğeni

Bir yol daha; oluşturduğun sh dosyasına sudo chmod 777 dosyaadi ve sudo chmod +x dosyadi
izinlerini verelim ve /usr/bin dizinine kopyalayalım.
/usr/share/applications/dosyaadi.desktop dosyası oluşturalım ve içeriğini düzenleyelim:

[Desktop Entry]
Exec=dosyaadi.sh
TryExec=dosyadi.sh
Type=Application
Name=dosyadi
StartupNotify=true

Rıhtımdaki menüye basıp dosyaadi şeklinde aratalım ve üzerinde sağ tıklayıp Başlangıca Ekle seçeneğini seçelim.

2 Beğeni

Bu konu son cevaptan 30 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.