Pardus 17.2 usb kurulumunda sorun

Merhabalar, yeni bir notebook aldim, freedos olarak geldi, icinde cd surucu yok. Pardus kurmak istedim, usb uzerine pardusu indirip yazdirdim. Kurulumu baslatabiliyorum dil secimi ulke secimi klavye secimi yapiyorum fakat cd-room algila ve bagla kismina geldiginde sorun cikiyor. Tasinabilir ortam okunamiyor veya ortamda surucu yok seklinde uyari aliyorum ve daha ileriye gidemiyorum. Ne yapabilirim?

1 Beğeni

http://forum.pardus.org.tr/search?q=cd%20yok

4 Beğeni

Yardiminiz icin cok tesekkur ederim. Dediklerinizi uygalayinca pardusu rahatlikla kurdum, su an sorunsuz calisiyor.

2 Beğeni

USB hangi formatta biçimlendirilmiş olması gerekiyor. Kurlumu yapamadım. Söylediğiniz gibi yapmama rağmen kurulum aşamasında bulunamadı diye hata veriyor.

1 Beğeni

Bulunamadı hatası derken neyin bulunamadığını yazarmısınız?

1 Beğeni

İnvalid signature detected. Check secure boot policy in setup diye uyarı alıyorum.

1 Beğeni

Bios ayarlarına girerek aşağıdaki var olan seçenekleri ayarlayınız.

legacy enabled
launch csm enable
uefi disable
fastboot disable
secure boot disable

Ayrıca usb belleğinizi nasıl oluşturduğunuzu yazınız. Eğer piw ile yazdırarak yaptıysanız birde internetten rufus.exe programını indirerek kalıp dosyasını dd modunda yazdırıp deneyiniz.

1 Beğeni

Bios ayarlarını sizin söylediğiniz gibi değiştirdim. Şimdide kurulum esnasında CD-Rom dosya kopyalama başarısız uyarısı alıyorum.
Belleği sizin belirttiğiniz programı (PİW) indirdim. ISO dosyasını yazdırdım.

1 Beğeni

İndirdiğiniz kalıp dosyasının md5sums kodunu Pardus 17.2 Sürüm Notları – Pardus – TÜBİTAK ULAKBİM linkindeki ile karşılaştırın. İndirme işleminde sorun olmuş olabilir. Eğer kodlar uyuşuyorsa kalıp dosyasını rufus.exe programı ile yeniden yazdırıp deneyiniz.

1 Beğeni

md5sums kodunu nasıl görebilirim?

1 Beğeni

http://winmd5.com/ linkindeki program ile öğrenebilirsiniz.

1 Beğeni

indirdiğim ISO dosyası’nı winmd5.com programında kayıt edilen yerden seçtim sıkan sonuç:
ce1ce1e2a91cb344f059a1c48687951e

https://www.pardus.org.tr/pardus-surum-notlari-17-2
bu linkin en altında Pardus 17.2 DDE karşısında SHA256SUMS seçince aşağıdaki değer gözüküyor.
28d73119600b663b07458a6f84495e7350733eef839793a5b27543fe39a24375 Pardus-17.2-DDE-amd64.iso

Yaptıklarım doğru mudur?

1 Beğeni

Yaptığınız doğru olmakla birlikte karşılaştırdığınız değerler farklı :slight_smile: ama yazdığınız için ben karşılaştırdım. Kalıp dosyası düzgün inmiş. Dediğim gibi birde rufus.exe programı ile dd modunda yazdırarak kurulumu deneyiniz.

1 Beğeni

Her defasında kurmak istiyorum bu gibi sorunlardan dolayı zorunlu olarak Windows’a geri dönüyorum. Şimdi tekrar deneyeceğim. Umarım çözülür.

1 Beğeni

Bence önce sanal makinaya birkaç kez kurup, kurulum adımlarını farklı seçenekler ile denersen daha iyi olur.

1 Beğeni

Dün XFCE indirmiştim. Onu yazdırdım. Onu kurmaya çalışıyorum.

1 Beğeni

Bilgisayarımda 25 GB SSD ve normal 500 GB hard disk var. Kurlumu nereye yapmamı önerirsiniz? SCSI1 500 GB, SCSI 2 parça parça toplamda 24 GB. Kurulumu yaptıktan sonra disklere ulaşabilir miyim?

1 Beğeni

Boş olan bölüme yapın. Sadece grub kurulumunu hangi bölüme kuruyorsanız o diski gösterin yeter. Kurulumdan sonra disklere ulaşabilirsiniz.
Not: Önce sanal makinaya kurmanızı tavsiye ediyorum, harici ortama yedekleme yapınız.

1 Beğeni

Normal hard diski sildim. SSD diskini bilmediğim için bir şey yapmadım. Bölümlemeyi bitir ve değişiklikleri diske kaydet seçeneğini seçeceğim. Doğru mu?

1 Beğeni

Pardus Kurulum Klavuzu – Pardus – TÜBİTAK ULAKBİM linkinden kurulum adımlarına bakabilirsiniz.

1 Beğeni