Pardus 17.2 XFCE Kurulumu


(Mustafa ALKAN) #1

Merhaba pardus 17.2 ben bilgisayarıma kurmak istiyorum. Bir tane sabit diskim mevcut onda da windows 10 kurulu. Ben Win 10 nu kaldırmadan ve verilerimi silmeden pardusu kurmak istiyorum. Sorun şurada ben internetten araştırdım fakat bir çözüm bulamadım. Çözümlerde disk bölümleme yapmalıymışım fakat disk bölümlemeyi elle yapmam gerekiyormuş. Benim bu konuda bilgim yok. Nasıl disk bölümleme yapmalıyım bir fikrim yok. Ayrıca anladığım kadarıyla bölümleme sonucunda grub ta windows u göremeyenlerde var. Bu konuda yardımcı olur musunuz. Özellikle pardus kurulum esnasındaki elle disk bölümleme kısmıyla ilgili. Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.


(kaan) #2

Disk bölümleme işlemini windows tarafından yapmanız gerekmektedir. Windowsda masaüstü bilgisayarım sağ tuş yönet seçeneğini seçin ve diskinizin resmi üzerinde sağ tuş birimi küçült seçeneği ile diskinizi iki bölüme ayırın. Ayrılan bölümü biçimendirin. Pardus usb belleği ile kurulum adımlarını uygularken Pardus’un kurulmasını istediğiniz bölümü, yeni oluşturduğunuz bölüm olarak ayarlayın ve kurma işlemine devam edin. En son grub kurulumu kısmından sabit diskinizi seçin (tek disk olduğu için sda olma ihtimali çok yüksek) ve kurulumu tamamlayın.

Not: İlk defa kurulum yapacağınız için her ihtimale karşı diskinizdeki bilgilerinizi harici bir ortama kopyalamanızı öneririm.


(Mustafa ALKAN) #3

17.2 için swap ve bir alan daha istiyor resimli olarak anlatma şansınız var mı bir de grubta windowsu görmüyor


(Mustafa ALKAN) #4

Şu an pardusu sorunsuz kurdum ama açılışta grubta windows yok.


(kaan) #5

Pardus 17.0 grub-customizer yükleme linkini inceleyebilirsiniz.