Pardus 17.2 XFCE Kurulumu

Merhaba pardus 17.2 ben bilgisayarıma kurmak istiyorum. Bir tane sabit diskim mevcut onda da windows 10 kurulu. Ben Win 10 nu kaldırmadan ve verilerimi silmeden pardusu kurmak istiyorum. Sorun şurada ben internetten araştırdım fakat bir çözüm bulamadım. Çözümlerde disk bölümleme yapmalıymışım fakat disk bölümlemeyi elle yapmam gerekiyormuş. Benim bu konuda bilgim yok. Nasıl disk bölümleme yapmalıyım bir fikrim yok. Ayrıca anladığım kadarıyla bölümleme sonucunda grub ta windows u göremeyenlerde var. Bu konuda yardımcı olur musunuz. Özellikle pardus kurulum esnasındaki elle disk bölümleme kısmıyla ilgili. Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

1 Beğeni

Disk bölümleme işlemini windows tarafından yapmanız gerekmektedir. Windowsda masaüstü bilgisayarım sağ tuş yönet seçeneğini seçin ve diskinizin resmi üzerinde sağ tuş birimi küçült seçeneği ile diskinizi iki bölüme ayırın. Ayrılan bölümü biçimendirin. Pardus usb belleği ile kurulum adımlarını uygularken Pardus’un kurulmasını istediğiniz bölümü, yeni oluşturduğunuz bölüm olarak ayarlayın ve kurma işlemine devam edin. En son grub kurulumu kısmından sabit diskinizi seçin (tek disk olduğu için sda olma ihtimali çok yüksek) ve kurulumu tamamlayın.

Not: İlk defa kurulum yapacağınız için her ihtimale karşı diskinizdeki bilgilerinizi harici bir ortama kopyalamanızı öneririm.

17.2 için swap ve bir alan daha istiyor resimli olarak anlatma şansınız var mı bir de grubta windowsu görmüyor

1 Beğeni

Şu an pardusu sorunsuz kurdum ama açılışta grubta windows yok.

Pardus 17.0 grub-customizer yükleme linkini inceleyebilirsiniz.

Merhaba,

Win10 Home 64 Bit, 2 Fiziksel HDD , 2 şer NTFS

1. Disk 750 GB 5400 RPM WD HDD

c:\win \ NTFS
d:\ NTFS
e: \ exFat

2.Disk 1 TB 5400 RPM Toshiba HDD

f:\NTFS
g:\NTFS
X: ExFat

Ayrılan bölümü NTFS değilde exFat olarak biçimlendirdim.

USB den Pardus kurulumunu çalıştırdığimda ise ;

Setup HDD lerin Labellarını görmüyor.
Setup HDD lerin Partitionları görmüyor.
Win10 un nerede yüklü olduğundan emin değilseniz gelen bölümleri rastgele biçimlendirirseniz,

GÜMMM

Mesela ben yanlışlıkla 100 GB lık bölüm yerine 100 MB lık Win CASH belleğini ext4 olarak biçimlendirip, bölümlndirme kaydını yaptım…RESET sonrası PC , Notebook açılmadı,

Windows açılmadı, Pardus Kurulmadı, gitti 14 yıllık fotolar,videolar

mı acaba,

tekrardan win10 kurmayı başarabilirsem eğer, kişisel dosyalarımı kurtarabileceğimi düşünüyorum.

sda , sdb, bölüm, grup , gibi Linux ın fiziki ve sanal kavramlarının anlatıldığı ve yükleme işlemlerinde geri dönülemez noktaların neler olduğunun anlatıldığı bir dokuman var mı ?

Buradan devam edeceğim.
To be pardus or not OS

Saygılar

Kitaplar ve Belgeler – Pardus – TÜBİTAK ULAKBİM linkinde ki belgelere bakabilirsiniz.
Kısaca değinmek gerekirse:
Biçimlendirme işlemlerinde veriler geri alınamaz. (Veri kurtarma programlarının kabiliyetine bağlı)
Diskin yapısını değiştirirseniz veriler geri alınamaz. (GPT - msdos)
Kurulumu yaparken dolu olan bir disk bölümü seçerseniz veriler geri alınamaz.

1 Beğeni

Teşekkür ederim,

İleri Düzey Pardus Eğitimi dokumanı çok işime yaracaktır.

Saygılarımla,

Sevgili Ersoy AYDIN. Hem windows hem de pardus kurmak istiyorsanız bilgisayarınızın diskini ikiye bölün. Bunu Youtube gibi yerlerden nasıl yapılacağını bulabilirsiniz. Ben sizin için biraz araştırdım ve bir tane video buldum. İstersen bu videodan yardım alabilirsin.
VİİDEONUN LİNKİ: Windows 10 Harddisk Bölme - YouTube

Bu konu son cevaptan 30 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.