Pardus 17.3 Çift İşletim Sistemi Olarak Kurulum

Doğru Kaan Bey. En son şu oldu, başka bir şey yapmam gereken var mı?
pardus@pardus:~/Masaüstü/MT7630E$ sudo make install
cp -v firmware// /lib/firmware/
‘firmware/BT/mt76x0.bin’ → ‘/lib/firmware/mt76x0.bin’
‘firmware/Wi-FI/MT7650E234.bin’ → ‘/lib/firmware/MT7650E234.bin’
cp rt2x00/mt7630e.ko /lib/modules/uname -r/kernel/drivers/net/wireless/
cp btloader/mt76xx.ko /lib/modules/uname -r/kernel/drivers/net/wireless/
depmod uname -r

Komutları sırayla uygulayıp hata almadıysanız sistemi yeniden başlatıp deneyiniz.

1 Beğeni

biraz bilgi verirseniz grup olayını çözebiliriz

1- bios ayarlarının ekran görüntüsünü paylaşabilirmisiniz?
fastboot disable yaparak denediniz mi?
2- hardisk kaç bölüm yaptınız yereldisk tek bölüm mü?
3- Her defasında aynı iso ile mi yüklediniz? belkide yazdırdığınız iso eksik inmiştir tekarardan indirmeyi denediniz mi?
4- Pardus XFCE ve DDE iki ayrı sürüm için deneme yaptınız mı?
5- Başka bir linux dağıtımındada aynı sorun oluşuyor mu?

1 Beğeni

Linux Önyükleme Onarım Aracı 'nı Yükleyebilirsiniz.

Boot Repair’in bazı özellikleri şöyle sıralanabilir:

• GRUB önyükleme yazılımını yeniden yükleyerek onarabilir.
  • Windows’un MBR sistemini onarabilir.
  • UEFI, SecureBoot desteklidir.
  • Açılışa çekirdek parametreleri (acpi = off gibi) ekleyebilir.
  • Bilgisayarında birden fazla sayıda işletim sistemi kullanan kullanıcılar için açılışta hangi işletim sisteminin öntanımlı olarak açılacağını ayarlayabilir, Grub açılış ekranındaki bekleme süresini değiştirebilir.
  • Canlı DVD/USB sürümü bünyesinde OS-Uninstaller ( Operation System Uninstaller ) yazılımını barındırdığı için bu yazılım aracılığıyla bilgisayardaki herhangi bir işletim sistemi (Pardus, Windows vs.) kolayca kaldırılabilir (Canlı sistemde bu yazılıma " Menü > Preferences > Operation System Uninstaller " yolu üzerinden ulaşılabilir).

Kurulumu:
Kendinize bir Boot-Repair-Disk canlı DVD’si ya da canlı USB belleği hazırlamak isterseniz bunu için sırasıyla şu adımları takip ediniz:

• Boot-Repair-Disk’in .iso uzantılı güncel kalıp dosyasını indirin (750 MB)
  • İndirdiğiniz kalıbı bir USB belleğe ya da DVD’ye yazdırın. DVD’ye yazdırırken dosyayı doğrudan yazdırmayın, kullandığınız disk yazdırma programındaki “Kalıbı CD/DVD’ye yazdır” vb. seçeneği kullanarak yazdırın. USB belleğe yazdırmak için ise Windows ortamında Rufus yazılımını, Pardus ortamında ise PİW yada unetbootin yazılımını kullanabilirsiniz.
  • Bilgisayarı, hazırladığınız bu USB bellekten ya da DVD’den çalıştırarak açın (bkz. Bilgisayarı CD/DVD ya da USB bellekten başlatmak).

Artık Boot-Repair-Disk’in masaüstüne ulaşmış durumdasınız. Masaüstü açıldıktan bir-iki dakika sonra otomatikman Boot Repair penceresi karşınıza gelecektir. Bu pencerede doğrudan " Recommended Repair " (Önerilen onaarım) seçeneğine tıklayarak sık karşılaşılan açılış problemlerinin onarılmasını sağlayabilirsiniz. Eğer programın gelişmiş seçeneklerine ulaşmak isterseniz " Advanced Options " seçeneğini kullanabilirsiniz.

2 Beğeni

Şimdi yeniden başlattım ama alt tarafa gelen bir şey yok. Bir tek masaüstüne “MT7630E” adında bir klasör geldi.

İçindekiler yukarıda.

Denedim sorun çözülmedi. Şuan wifi için uğraşıyorum. Hp n004st bilgisayar sadece windows sürücülü. Linux da olsaydı işim kolay olurdu ama yok. Hayırlısı wicd var ama çalışmıyor.

Verdiğim komutları uygularken hata aldınız mı?

1 Beğeni

Hata almadım Kaan Bey. Tekrar deneme yapabilirim isterseniz.

Kaan Bey tekrar kurulumu şimdi denedim. Hem Bluetooth geldi hem de network manager üzerinden wifi’ı görebiliyorum. Şuan wifi bağlantısıyla yazıyorum. Muhteşem. Teşekkür ederim. Bu arada her bilgisayar için kullanabilir miyim bu yazılımı? ve masaüstüne kurarken eklediği “MT7630E” adlı klasörü silebilir miyim?

Klasörü silebilirsiniz. Gönderdiğiniz çıktıdaki gibi ağ bağdaştırıcısı olan bilgisayarda uygulayabilirsiniz.

1 Beğeni

Her Bilgisayara uyan bu tarz bir uygulama var mı?

Onu internetten arayarak bulmamız gerekiyor :slight_smile: Bunu bulmak için biraz arama yaptım.

2 Beğeni

802.11 bgn’den önce yazana bakarak mı yapmam gerek? (MT7630e)

Bu konu son cevaptan 30 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.