Pardus 17,3 İnternet ve Wifi Problemi

Belirtmiş olduğunuz adımları deneme ye çalıştim daha öncesinde fakat paket yöneticisinde boyle bir paket bulunamadı.
Yüklemeyi usb bellek ile internetsiz yaptim
Yükleme yaparken de internette bağlanamadı
Siz daha iyi bilirsiniz ama acaba ondan kaynaklı olabilir mi
Diğer sorum da bu belirtmiş olduğunuz işlemleri yaparken internete kablolu bağlı olması gerekiyor mu
Genel kullanıcı olarak bazı detayları görmüyor alabilirim
Daha detaylı yazabilir misiniz.
Teşekküler.

Evet internete kablolu bağlantı sağlamanız gerekiyor. Onu belirtmemişim.

kablolu internete bağladım denedim inxi dosyası bulunamadı .
komut sistemınden denedim yine aynı dosya bulunamıyor çıktı.
alternatif başka hangi yöntemleri kullanabılırım acaba
kablolu baglanıyorum fakat kablosuz cevap alamıyorum.
pardusu begendım fakat nete bağlanmazsa da olmaz.
yardımcı olursanız sevinirim .
kolay gelsin.

Kablolu ile internete bağlanın.

Terminalden sudo nano /etc/apt/sources.list komutunu çalıştırın ve açılan editöre aşağıdaki satırları kopyalayıp yapıştırın.

deb http://depo.pardus.org.tr/pardus onyedi main non-free contrib
deb http://depo.pardus.org.tr/guvenlik onyedi main contrib non-free

Kaydedip kapatmak için: CTRL+O Enter CTRL+X tuşlarını kullanın.
sudo apt update komutu ile incexleri güncelleyin.
Paket kurulumları için depo olayını halletmiş olduk.

Kurulum ekranında live yok sanki?
-Pardus Calisan
-Pardus Calisan (guvenli kip)
-Kur
-Grafik Arayüz ile kur
-Gelişmiş seçenekler

Buradan hangisini seçeceğim? Ben yüklerken “Grafik arayüz ile kur” demiştim.

image

İlk seçenek olan Pardus Çalışan canlı sistemdir.

Kaan Bey merhaba,
Buradaki “Güvenli Kip” tam olarak nedir? Win’deki gibi mi? Neler devre dışı kalıyor?

Teşekkürler

1 Beğeni

Önceden yüklemiş olduğunuz kerneller listelenir.
Mesela bir güncelleme yaptınız ve bu güncellemeyle yeni kernel yüklendi ve bilgisayarınız açılmadı.
Bu menüye girerek önceki yüklü olan kernellerden açmanız sağlanıyor.

2 Beğeni

Kaan Bey peki bu şekilde Pardus Calisan ile tekrar yüklersem wifi problemim çözülür mü?

Maalesef bir fark olmaz. Sürücüsü zaten çekirdekte olsaydı ilk kurulumda sorun olmazdı.

Kaan Bey lütfen bir yardımcı olun o zaman da wifi problemim çözülsün ben de Pardus kullanmak istiyorum

İnernete bağlı bir bilgisayardan;

adreslerindeki paketleri indirip indirdiğiniz dizine girip terminalden sudo dpkg -i *.deb komutunu çalıştırın.
Bilgisayarı yeniden başlatın. Sağ alt köşedeki saatin yanına küçük bir kutucuk eklenecek oradan kablosuz ağlara girmeyi deneyin.

Hata veriyor.
*.deb arşivine ulasilamigor: böyle bir dosya ya da dizin yok

Diyor

öncelikle indirdiğiniz paketleri pardusun masaüstüne kopyalayınız daha sonra masaüstünde sağ tıklayınız ve burada uçbirimi çalıştır seçeneğini seçiniz. ve uç birime aşağıdaki kodu yazınız

sudo dpkg -i sonra enterlamadan indirmiş olduğunuz paketi uçbirime sürükleyiniz. sonra enterlayınız.

İndirdiğiniz dosyaları arşivden çıkartarak arşivden çıkacak dizin içerisine giriniz, terminal açarak komutları burada uygulayınız.

1 Beğeni

Dediğinizi yaptım. 1 tanesi başarılı oldu, diğeri olmadı. Yine de restart attım açıldı. Wifi ağları bulunamadı bu kez de

Resimde görebileceğiniz gibi kablosuz ağ bulunamıyor.

Merhaba, lspci -v çıktısını atar mısınız? Oradaki numaraya göre github’dan bulunabilir belki.

Bu konu son cevaptan 30 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.