Pardus 17 kurulumu sonrası Siyah ekran sorunu

Merhaba Arkadaşlar ben bugün XP olan bilgisayara Pardus 17 yükedim, yükleme başarılı bir şekilde tamamlandı. USB Stick i çek dedi çektim ve bilgisayarı yeniden başlattım. Bilgisayar açılınca ekranda sol üst köşede sadece bir _ yanıp sönmeye başladı, işlem devam ediyor diye düşündüm ama 1 saat geçmesine rağmen hala bir hareket olmayınca bilgisayarı kapattım tekrar açtım fakat yine _ yanmaya devam ediyor biosa girip XP ye geçmeyi düşündüm ama biosa giremedim F4-F8-F10-F12 Del tuşlarının hepsini denedim ama bir türlü biosa geçmiyor yardımcı olabilecek var mı acaba?

Bilgisayarınızın özelliklerini bilmemekle birlikte Pardus 17 64 bitlik bir sistem. Belki sizin sisteminiz 32 bit olabilir. Veya ekran kartınızı tanımamış olabilir. Açılıştaki gelişmiş seçeneği ile açmayı deneyiniz. Eski bir bilgisayar ise Eski sürümlerden 32 bitlik olan sürümleri deneyebilirsiniz. Eski tip klavyeniz var ise (usb olmayan ps2) onu takarak deneyiniz.

Emin olmamakla birlikte şunları söyleyebilirim:

Belirttiğin siyah ekranda “_”, altçizgi, işaretinin yanıp sönmesi, bilgisayarın boot edemiyor olduğunu gösteriyor. Olası sebepler:

1. Harddisk’in kablo bağlantısı ile ilgili bir problem olabilir.
  2. BIOS üzerinden harddisk bir şekilde disable olmuş olabilir.
  3. BIOS üzerinde boot sıralaması değişmiş olabilir, önceden takılı olmayan bir ethernet kablosu, veya CD sürücüsünde bir disk vs varsa bunlar etkileyebilir.
  4. Pardus yüklerken MBR-Grub, bilgisayarı başlatacak ana bölüm, harddisk üzerinde kurulmamış veya hatalı kurulmuş olabilir.

Çözüm olarak;

• Öncelikle BIOS’a girebilirsen ayarları kontrol etmen sorunu anlamada yardımcı olabilir.
  • Canlı sistem çalıştırabileceğin bir USB ile (Pardus kurulumu yaptığın USB’yi kullanabilirsin) bilgisayarı açabilirsen, donanımsal bir hata olmadığını anlamış oluruz. Sonrasında Grub yükleyerek sorunu çözebilirsin. Veya yeniden Pardus kurulumu yapmayı deneyebilirsin.

NOT: Bios’a girmene engel olan farklı bir hata var ise bu durum sorunun harddisk kaynaklı olmadığını gösterebilir, konuyla ilgili bilgili arkadaşlar yardımcı olursa daha sağlıklı bir çözüm olur.

Bu konu son cevaptan 30 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.